Актуальність. Патологія венозної системи нижніх кінцівок, зокрема варикозне розширення вен, є поширеною хворобою, яка найчастіше вражає молодих людей віком 20-30 років [1]. За даними ВООЗ, до 25% населення Землі страждає на цю хворобу. Особливе значення це питання має для медичних працівників, робота яких пов'язана з тривалим перебуванням на ногах [2].
Метою дослідження було виявити групу ризику ранніх проявів патології венозних судин нижніх кінцівок серед підлітків та розробити профілактичні рекомендації.
Матеріали та методи. Обстежено 60 студенток медичного коледжу віком 17-18 років. Обстеження проводилося шляхом анкетування, огляду нижніх кінцівок на предмет змін м'яких тканин та судин, а також вивчення сімейного анамнезу.
Результати. При обстеженні виявлено, що 9 (15%) учасників мали родичів першої лінії з варикозною хворобою, зокрема 7 (11,7%) жінок та 2 (3,3%) чоловіків. Скарги на втому ніг наприкінці робочого дня відзначили 32 (53,3%) обстежених.
Зірочки на шкірі нижніх кінцівок, які можуть свідчити про ранні прояви варикозної хвороби, виявлено у 18 (30%) учасників: на нижній третині гомілки (вени Кокетта) - 6 (10%), на верхній третині гомілки (вени Бойда) - 6 (10%) та на нижній третині стегна (вени Додда) - 6 (10%) (Рис.1).Висновки. Результати дослідження свідчать про високу поширеність ранніх симптомів патології венозної системи нижніх кінцівок серед студентської молоді.
Існує група ризику ранніх проявів симптомів патології венозних судин нижніх кінцівок у підлітків. До цієї групи входять молоді люди: з сімейним анамнезом варикозної хвороби; які відчувають втому ніг в кінці робочого дня; що мають зірочки на шкірі нижніх кінцівок та рожевий судинний малюнок на передній поверхні стегна, або венозні сітки, що виступають над шкірою.
Регулярний скринінг та своєчасна діагностика дозволять своєчасно виявити групу ризику та розпочати лікування на ранніх стадіях. Профілактичні заходи: активний спосіб життя, лікувальна гімнастика та корекція харчування, мають важливе значення для попередження розвитку варикозної хвороби.
Студентам з групи ризику рекомендовано проконсультуватися з лікарем флебологом, пройти додаткові обстеження, коректувати спосіб життя (знизити навантаження на нижні кінцівки, уникати тривалого стояння, носити зручне взуття) та займатися лікувальною фізкультурою.