Актуальність. Раціональне харчування відіграє важливу роль у формуванні здорового способу життя молоді, дає відчуття психоемоційного комфорту, гарний настрій та бадьорий життєвий тонус. Збалансоване харчування має превентивне значення у розвитку багатьох хронічних захворювань, таких як хвороби шлунково-кишкового тракту, імунної, ендокринної, видільної системи та ін. [1].
Особливо сприйнятливими до порушення режиму харчування є молоді люди. Більшість студентів нераціонально харчуються, зловживають висококалорійними продуктами та напоями з великим вмістом жирів та цукру, обмежують вживання свіжих овочів та фруктів і пояснюють свій режим харчування в обмеженості часу в зв’язку з навчанням. Але в період дорослішання анаболічні процеси домінують в організмі над катаболічними, що зумовлює необхідність регулярного надходження в клітини та тканини білків, вуглеводів, ліпідних сполук та вітамінів для підтримання оптимального балансу речовин у зростаючому організмі [2].
Мета дослідження. Здобувачі освіти науково-дослідного гуртка екології та профілактичної медицини вивчали роль збалансованого харчування, визначили шляхи його впливу на фізичний стан підлітків та розробили рекомендації для раціонального харчування.
Матеріали та методи. За допомогою анкетування та індивідуального опитування гуртківці визначили якість харчування 150 студентів І-ІІ курсів коледжу. Середній вік респондентів склав 16-18 років. Серед них 62% - дівчата та 38% – юнаки. Студенти відповіли на питання, що охоплюють різноманітні аспекти харчування – від частоти прийомів їжі протягом доби до збалансованості продуктів харчування. Гуртківці розраховували індекс маси тіла (ІМТ) у студентів.
Результати дослідження. Аналіз анкетування респондентів засвідчив, що 5% дівчат та 22% юнаків не снідають перед заняттями. 27% дівчат та 20% юнаків снідають 1-2 рази на тиждень (у вихідні дні). Проаналізував показники індексу маси тіла, гуртківці виявили у студентів як дефіцит маси тіла так і надмірну вагу. Дефіцит маси тіла у дівчат більший у порівнянні з юнаками, що пов’язано з більшою турботою дівчат про зовнішній вигляд, прагненням «мати досконалу фігуру» ціною обмежень себе в харчуванні (Рис.1).
Більшість студентів відповіли, що їдять не менше трьох разів на добу, але близько 8% студентів зізнається, що повноцінно їм поїсти вдається лише один раз протягом доби. Більшість респондентів пояснюють такий режим харчування нестачею часу, а також турботою про стрункість фігури. Відсутність повноцінного харчування в ранковий час студенти компенсують на перервах «перекусами» шоколадом, печивом та випічкою. Такі продукти не замінюють повноцінну їжу, бо не містять необхідних вітамінів і мікроелементів, а навпаки, є висококалорійними та викликають тимчасовий ефект ситості.
Гуртківці проаналізували вибір студентами продуктів харчування. Дівчата на відміну від юнаків більшу перевагу в харчуванні надають фруктам, овочам і морепродуктам, чим юнаки, які вживають більше за дівчат солодощі та хлібобулочні вироби. Необхідно зазначити, що цільнозерновий хліб покращує перистальтику кишечника, хоча подібні сорти хлібобулочних виробів менш популярні серед студентської молоді (Рис.2).
Висновок. Проведені дослідження допомогли здобувачам освіти усвідомити, що порушення режиму та незбалансоване харчування негативно впливає на організм підлітка та загрожує виникненню серйозних захворювань травної системи в майбутньому.
Дієвими стали заходи: впровадження у робочу програму з дисципліни «Основи екології та профілактична медицина» заняття за темою: «Наукові основи раціонального харчування»; проведення гуртківцями санітарно-просвітницьких бесід зі студентами І-ІІ курсів освітньо-професійних програм Лікувальна, Акушерська, Сестринська справи та Стоматологія ортопедична щодо режиму та збалансованості харчування; формування здорового способу життя у молоді через проведення конкурсів плакатів та санбюлетнів «Здорове харчування».
Отримані знання допомогли гуртківцям розробити рекомендації-пам’ятки для підлітків з корисними порадами щодо правильного харчування.