Актуальність. Анемія у вагітних жінок залишається актуальною проблемою акушерства та педіатрії. Анемія є поширеною патологією серед вагітних жінок, що згідно даних ВООЗ, реєструється у кожної третьої жінки в період гестації.
Проблема впливу анемічного стану у вагітної жінки на перебіг вагітності і стан плода та новонародженого немовля є предметом уваги як вітчизняних, так і зарубіжних дослідників. Роботи українських науковців свідчать про негативний вплив анемії у вагітних жінок на стан здоров’я новонароджених дітей та вказують на важливість оптимізації ведення вагітних з анемією [1-3]. Подібні дані представлено також у публікаціях закордонних авторів [4].
Анемія у вагітної жінки у перинатальному періоді може спричинити такі несприятливі наслідки у дитини, як дистрес плода, затримка росту плода, асфіксія при народженні, розлади ранньої адаптації в перші дні життя. Тому вивчення особливостей перебігу вагітності на тлі залізодефіциту є надзвичайно важливим для розуміння шляхів оптимізації надання акушерської допомоги вагітним жінкам.
З огляду на зазначене, пріоритетними напрямками є розробка персоніфікованих підходів до ведення вагітності на тлі анемії та активна санітарно-просвітницька робота для попередження несприятливих наслідків залізодефіциту.
Мета дослідження: проаналізувати вплив анемії у вагітних жінок на показники стану новонароджених дітей за шкалою Апгар.
Об'єкт дослідження: вагітні жінки з анемією, їх новонароджені діти.
Предмет дослідження: вплив анемії у вагітних жінок на стан здоров'я дітей при народженні за шкалою Апгар.
Методи дослідження: ретроспективний аналіз історій пологів; статистичний аналіз даних.
Результати дослідження. Було проведено ретроспективний аналіз 270 випадків пологів, що відбувалися впродовж трьох місяців (щомісяця) 2022-2023 років на базі пологового будинку м. Кам'янське та Кам'янського району. Аналізувалися пологи, які сталися в терміні 37-40 тижнів гестації. Серед 270 проаналізованих випадків, анемія легкого або середнього ступеня спостерігалась у 70 (25,9%) вагітних жінок. З них 68 вагітностей були одноплідними та 2 - двійнями. 70 вагітностей завершилися пологами, під час яких народилося 72 немовляти. Усі діти були живонародженими та виписані додому з пологового будинку
Було проведено аналіз показників стану здоров’я новонароджених дітей за шкалою Апгар залежно від ступеня анемії у їх матерів. Результати дослідження представлені нижче.
Серед 35 новонароджених немовлят, що народилися у жінок із легким ступенем гестаційної анемії, 27 дітей (77,1%) з оцінкою за шкалою Апгар 8-10 балів, що відповідає доброму стану; у 8 дітей (22,9%) спостерігалась легка асфіксія (6-7 балів) за шкалою Апгар.
Серед 37 новонароджених немовлят, що народилися у жінок із середнім ступенем анемії вагітних, 20 дітей (54,1%) мали оцінку за шкалою Апгар 8-10 балів, 15 дітей (40,5%) мали ознаки легкої асфіксії (6-7 балів) за шкалою Апгар та у 2 дітей (5,4%) - середня асфіксія (4-5 балів) за шкалою Апгар, (табл. 1).
Легкий ступінь анемії у вагітних жінок є компенсованим станом і суттєво не погіршує стан здоров’я новонароджених дітей. Проте при середньому ступені анемії спостерігається збільшення частоти асфіксії у новонароджених дітей, що підтверджують нижчі показники за шкалою Апгар (Рис. 1).
За результатами дослідження встановлено, що анемія у вагітних жінок дійсно впливає на стан здоров’я новонароджених немовлят і у жінок з більш вираженою анемією спостерігається більша частка новонароджених дітей з нижчими оцінками за шкалою Апгар.
Висновки. Анемія під час вагітності є фактором ризику для новонароджених немовлят. Отримані результати свідчать про необхідність посилення профілактичних заходів анемії серед вагітних жінок, особливо на етапі прегравідарної підготовки.
На основі отриманих даних розроблено рекомендації для проведення занять у школах для вагітних жінок з метою підвищення їх обізнаності щодо профілактики та наслідків анемії під час вагітності. Створено для вагітних жінок інформаційні пам'ятки, в яких наголошується на важливій ролі здорового способу життя та повноцінного харчування. У пам’ятках містяться рекомендації щодо раціонального харчування, необхідності відмови від шкідливих звичок, дотримання режиму праці та відпочинку, а також важливості профілактики анемії шляхом своєчасного обстеження, лікування супутніх захворювань та прийому вітамінно-мінеральних комплексів за призначенням лікаря. Поширення таких пам'яток серед вагітних жінок сприяє поліпшенню їх поінформованості з питань збереження здоров'я.
Перспективи подальших досліджень: дослідити взаємозв'язок між ступенем тяжкості анемії у вагітних жінок та іншими показниками стану новонароджених дітей (масою тіла, зростом тощо).