Будь-яке навчання, особливо у закладах фахової передвищої освіти, справа не з легких. Однією з найважливих умов успішної навчальної діяльності першокурсників є їхня своєчасна адаптація в освітньому середовищі.
Перший курс може стати точкою опори для здобувача освіти, а може призвести до різних деформацій у поведінці, спілкуванні та навчанні. Саме на першому курсі формується ставлення молодої людини до навчання та майбутньої професійної самореалізації. Нерідко процес соціально-психологічної адаптації першокурсників протікає стихійно. Водночас не всі здобувачі освіти, коли потрапляють в атмосферу закладу вищої освіти, здатні швидко адаптуватися. Звідси виникає необхідність удосконалити процес адаптації вчорашніх школярів до життя у коледжі.
Вступ до закладу вищої освіти визначається зміною умов життєдіяльності підлітків, призводить до зміни вироблених раніше звичок, навичок, ціннісних орієнтирів, часткової або повної втрати взаємовідносин з колишнім колом спілкування. Виділяють кілька видів адаптації: формальна (пізнавально-інформаційне пристосування до нового оточення); суспільна (процес внутрішньої інтеграції груп студентів-першокурсників та інтеграція цих груп з коледжним оточенням в цілому); дидактична (опрацювання нових форм і методів навчання у коледжі). Адаптація носить колективний характер. Це безперервний, неминучий, необхідний процес, протягом якого відбуваються зміни у самосвідомості першокурсника у процесі засвоєння нових видів діяльності та спілкування.
У Кам’янському фаховому медичному коледжі для здобувачів освіти створені умови для успішного навчання та проживання; проводяться заходи, спрямовані на визначення свого місця в групі, а в подальшому в суспільстві. Індивідуальний підхід до кожного студента, створення доброзичливої атмосфери та ситуації успіху, допомога першокурсникам пристосуватися до вимог і умов навчання – основні складові успішної адаптації студентів до життя та навчання у коледжі і є підґрунтям подальшого розвитку кожного здобувача освіти як особистості.
На початку необхідна психологічна адаптація: підтримка-тренінг «Будемо знайомі», «Поділюсь улюбленим хобі», «Мої плани на майбутнє»; спільні виходи до театру, кіно; спортивні змагання та відпочинок на природі; відео-зустрічі, телемости зі студентами інших закладів вищої освіти; екскурсії до музею історії медичного коледжу.
Дієвими є анкети, інтерв’ю, бесіди для виявлення труднощів в процесі адаптації. Для особистих питань облаштована скринька довіри та віртуальний кабінет практичного психолога. На сайті коледжу створена сторінка безпеки для молоді, в якій висвітлені найбільш актуальні проблеми та ризики сучасної молоді та шляхи їх розв’язання та попередження. Студентами створені та розповсюджені рекламно-інформаційні ролики в соціальних мережах - Facebook, Instagram, в мессенджерах - Viber, Telegram, WhatsApp. Участь у студентському флешмобі допомагає заявити про свої лідерські якості, до прикладу флешмоб «Живе серце». Об’єднують спільні святкування Дня медичної сестри та акушерки, Дня медичного працівника.
Такі заходи є міцним підґрунтям до переходу в професійне адаптаційне русло. Дієвими виявилися заходи: проведення науково-практичної онлайн-конференції за темою «COVID-19: Заходи та методи безпеки сьогодення» з міжнародною участю під гаслом «Врятуємо життя разом!» із залученням представників студентської молоді різних країн світу; участь науково-дослідного гуртка внутрішньої медицини в науково-практичній конференції з міжнародною участю «Роль медсестри та акушерки у протидії хворобам цивілізації».
Вдалими заходами для здобувачів освіти є мотивуючі зустрічі з випускниками коледжу. Бесіди з випускниками дуже різні, але єдині за змістом: у них все вийшло!
Здобувачі освіти разом з досвідченими викладачами проводять просвітницьку роботу з метою підвищення загального рівня медико-санітарних знань серед широких верств населення; практичні тренінги із надання само- і взаємодопомоги, першої та домедичної допомоги постраждалим при станах, що виникають в екстремальних ситуаціях при нещасних випадках для школярів та студентів закладів освіти міста; тренінги професійного спрямування з хірургії, терапії, педіатрії, стоматології ортопедичної.
«Кращий заклад вищої освіти – 2021 року міста Кам’янське» отримав Кам’янський фаховий медичний коледж у огляді-конкурсі «Битва за ВИШ» серед закладів вищої освіти міста. Командний дух та прагнення до перемоги згуртували здобувачів освіти коледжу, посилили віру в себе і власні можливості. У такі моменти особливо відчувається гордість за свій навчальний заклад.
Залучаємо здобувачів освіти до участі у доброчинних акціях та волонтерських проєктах: «Стань донором» спільно зі станцією переливання крові та Biopharma Plasma Кам’янське; «Допомога дітям» спеціалізованого будинку дитини; «Допомога самотнім людям»; «Стоп гіпертонія» з вимірюванням артеріального тиску широким верствам населення міста; «Туберкульоз виліковний» із проведенням соціального дослідження на обізнаність населення міста з цією проблемою у співпраці з Кам'янським протитуберкульозним диспансером; «Життя під захистом любові та знань. Проблеми BIJI-інфекції серед молоді» разом з Міським медичним центром здоров'я та медицини спорту.
У коледжі організовано волонтерський загін, який допомагає закладам охорони здоров’я у проведені кампанії з вакцинації населення міста. Студенти оформлюють супровідну документацію та проводять санітарно-просвітницьку роботу серед містян.
У процесі адаптації важлива підтримка і батьків як наших союзників. Для батьків маємо на сайті педагогічну вітальню як майданчик для спілкування, консультацій та порад.
Грамотно побудований адаптаційний процес сприяє чіткому усвідомленню здобувачами освіти, що медична професія є їх покликанням.