Сьогодні світ став глобальним і тому всі країни потребують спеціалістів медицини, які об’єднані загальними вимогами та відповідають світовим стандартам, мають сформовані загальні, професійні компетентності та готові до роботи в командах у різних країнах за обставинами. Сучасні аспекти навчальної діяльності постійно доповнюються та оновлюються. Час вимагає на ринку праці в медичній галузі компетентних з різнобічним розвитком фахівців, які мають лідерські якості, організаторські здібності та готові до змін і роботи в критичних ситуаціях.
З підвищенням фахової майстерності медична професія стає більш конкурентоспроможною. Такий великий функціональний об’єм і психологічне навантаження, спресований ритм роботи залишає мало часу для відновлення. Тому перерва на навчання та отримання нових знань повертає нас до самих себе.
Сьогодні наша країна переживає складні часи. Потреба в медичних працівниках може досягти критичної межі. Цьому є вагомі причини. Небезпека виробничого середовища, заниження оцінки професійних ризиків, шалені фізичні перевантаження, робота в постійному стресі, пандемія. Отже, біля ліжка хворих сьогодні знаходяться не бізнесмени і не політики, а медичні працівники, більшу частину з яких складають медичні сестри. На жаль, в більшості випадків, медичні сестри є тільки бездоганними виконавцями призначень лікаря і майже не мають можливості самостійно приймати рішення. Це призводить до блокування їх знань і вдосконалення їх умінь на практиці, занижує самооцінку, вселяє невпевненість в своїх намірах і стає бар’єром в бажанні професійного зростання та отриманні задоволення від своєї роботи. Це примушує їх залишати медицину.
Я і мої колеги вступили до Кам’янського медичного фахового коледжу, щоб навчатися за освітньо-професійною програмою Сестринська справа першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Наш виклик складному часу. Зацікавленість у навчанні зростає з кожним днем і є безперервною незалежно від віку здобувачів вищої освіти.
Ми добре усвідомлюємо відповідальність у першу чергу перед собою: хто ми такі і яка наша роль у суспільстві. Наше прагнення - підвищити відповідальність медичних сестер і повернути довіру суспільства до медсестринства. Безперервний саморозвиток, набуття комунікативних навичок та професійних компетентностей, забезпечення успішності в майбутній професії, отримання інтелектуального задоволення від навчання дають глибоке розуміння відповідальності за те, яку справу ми робимо.
Ми зацікавлені в своїй роботі, знаємо її зсередини і маємо бажання змінити медицину на краще. Нам знайомі проблеми та труднощі, з якими стикаються медики сьогодні. Навчаючись, ми набуваємо сучасних поглядів на вирішення проблем. Ми намагаємося йти в ногу з часом, навіть випереджати його, тому працюємо та навчаємося і це не заважає, а доповнює. Це щасливий випадок відбутись як особистість наперекір труднощам.
Кадри вирішують все – це не порожній звук, а світовий досвід. Ми постійно розширюємо свій світогляд. Чим глибші знання, тим більше можливостей для вдосконалення професійної майстерності. Наш медичний коледж є простором для обміну досвідом і думками. Викладачі коледжу мають зрілість життєвої позиції, досвід багаторічної практичної діяльності в закладах охорони здоров’я, високі наукові досягнення. Вони є фанатами своєї справи і продовжують служити медицині. Діапазон їх наукових інтересів безмежний. Завдяки новітнім педагогічним та інформаційним технологіям викладачі створюють презентації, відео, анімації з використанням платформ Moodle, ZOOM, GoogleСlassroom. Висока культура стосунків, відчуття такту, доброзичливість, можливість брати участь у дискусіях та спостерігати за реакцією викладача на несподівані запитання є неоціненними для емоційного впливу на аудиторію і допомагають плідній співпраці. Конкретні приклади із досвіду роботи, аналіз життєвих ситуацій дозволяють наблизитися до розуміння суті професійної діяльності.
В медичному коледжі створено особливе освітнє середовище, в якому домінують проєктне та проблемне навчання; урізноманітнення форм і методів викладання; система позааудиторної роботи тощо. Здобувачі вищої освіти мають змогу навчатися у комфортних навчальних аудиторіях, оснащених засобами мультимедіа, симуляційними тренажерами, фантомами, муляжами для вдосконалення практичних навичок та оволодінням новими. У центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф відшліфовуються швидкість та якість надання допомоги при невідкладних станах.
Важливу роль у забезпечені формування soft-skills відіграє цикл вибіркових дисциплін. Вагоме місце серед них посідають дисципліни з основ педагогіки, методології науково-дослідної роботи та інші. Найбільш ефективними є форми навчання: вирішення проблемних ситуацій по ходу розв’язування задач з навмисно закладеними в них помилками. Багато надається корисної інформації та практичних вправ на розвиток особистості кожного, збереження емоційної стабільності та збереження гармонійних стосунків в сім`ї, колективах, групах. Більшість медичних проблем та ситуацій ми мали змогу розглядати різнобічно, що сприяло оволодінню новими методиками та сучасними підходами у лікуванні; поглибленню та розширенню знань з управлінської діяльності, з організації медсестринського процесу; формуванню в собі лідера. Гуманізація процесу навчання і професійної діяльності була б не повною без знань з філософії, педагогіки та психології. Загальнолюдські цінності ставали нашим надбанням і допомогли у вирішенні багатьох серйозних питань, оскільки були сповнені мудрості, самопізнання, дотичні до всіх аспектів людського життя і гармонійно доповнили наші знання та уміння. Це важливо.
Поєднання різноманітних дисциплін допомагає тримати соціальний баланс, бути адаптованим до викликів і долати їх. Нові знання допомагають стати більш соціалізованими, до речі, це формує психологічний захист, а значить і стресостійкість. Цінним є доброзичливість, що є надзвичайно затребувана в складній ситуації.
Звісно, навчатися складно. Високі вимоги, обмаль часу, великий об’єм інформації, складна самостійна робота.
Навіть в такому щільному графіку у нас залишаються сили і бажання займатися науково-дослідною роботою. До прикладу, під час навчання ми визначали рівень ризику розвитку серцево-судинних ускладнень у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ-ІІІ стадій; оцінювали функціональний стан вегетативної нервової системи у підлітків; виявляли групи ризику розвитку захворювань судин кінцівок у студентів; вивчали стан репродуктивного здоров’я дівчат-підлітків; аналізували рівень поширеності куріння і ступінь нікотинової залежності серед молоді; розробили рекомендації, профілактичні та оздоровчі заходи для попередження виникнення захворювань. Надбання власних наукових досліджень здобувачі вищої освіти презентували на студентських науково-практичних конференціях до Днів науки у коледжі. До студентських конференцій приєдналися провідні спеціалісти в галузі охорони здоров’я, медичні сестри - магістри та бакалаври, науковці, керівники закладів охорони здоров’я, досвідчені лікарі та професіонали-практики. Сформовані партнерські стосунки між усіма учасниками освітнього простору забезпечують: взаємний обмін практичним досвідом та високими новітніми досягненнями; великий об’єм сучасної інформації; володіння мистецтвом спілкування з аудиторією; демократичні діалоги та відсутність бар’єрів; симуляційні навчання в нестандартних ситуаціях на практичних заняттях; формування командної роботи; спрацьованість в незнайомих командах на виїзних тренінгах та майстер–класах провідних фахівців медичної науки. Кордони співробітництва розширила науково-практична онлайн-конференція, яка організована і проведена за ініціативою коледжу під гаслом «Врятуємо життя разом!», до якої приєдналися представники студентської молоді різних країн світу.
Навчання на бакалавраті запустило процес створення Асоціації медичних сестер - випускників коледжу для підтримки молодих фахівців та обміну досвідом, для заходів-зустрічей професійного спрямування з метою висвітлення процесу реформування охорони здоров'я та перспектив розвитку медицини спільно з головними медсестрами міста та області. Співпраця з медичними сестрами закладів охорони здоров’я допомагає вирішувати складні професійні задачі; проводити конкурси професійної майстерності та профорієнтаційну роботу з питань працевлаштування майбутніх фахівців; створювати платформу для проведення науково-практичних конференцій із залученням здобувачів освіти, випускників коледжу, студентського самоврядування та науково-дослідних гуртків. Адміністрація медичного коледжу активно залучає випускників, які працюють у закладах охорони здоров'я, до освітнього процесу з метою кадрового співробітництва. Самому навчатись, навчати інших, ділитись знаннями, володіти аудиторією, переконувати, вільно висловлюватись – надихає зробити ще більше. Знання та спілкування з молоддю заповнюють пустоти в нашому житті і формують тверду впевненість в тому, що ми потрібні в цьому світі. У нас все вийде.
Навчання на бакалавраті зміцнило мотивацію і надало нам нові можливості та впевненості змінити ситуацію в медицині на краще, а завдяки накопиченому досвіду та сприйнятливому підґрунтю, підняти роль медсестринства на гідний рівень як в Україні, так і на міжнародному рівні. Прийшло глибоке усвідомлення основних soft skills, які потрібно розвивати: лідерські якості; необхідність самовиховання; культуру комунікації етики і деонтології, принципів колегіальності; самостійно приймати рішення і брати на себе відповідальність; здатність логічно та критично мислити; ділитися накопиченим досвідом; проводити всебічний і глибокий аналіз професійних помилок з метою їх запобігання та попередження, що забезпечує як особистісний успіх у житті, так і професійну реалізацію та подальше кар’єрне зростання. Отримані додаткові знання допомагають зберегти власне психічне здоров’я, збалансувати стосунки з близькими та колегами і забезпечити собі професійне довголіття без вигорання і деформацій та дають змогу для подальшого продовження самоосвіти. Наші сім’ї підтримують нас.
Це дуже важливо, бо медицина – це вибір на все життя.
Резюме. Цивілізацію світу – рятує освіта. Вона організує і об’єднує нас, загартовує впевненість у власному професіоналізмі, зміцнює гуманні світоглядні позиції: в час мирний і в час випробувань пандеміями, соціальними кризами, військовими діями – медицина назавжди на варті життя, бо в ній працюють переможці над обставинами.