Практичні навички є основою медичної освіти, адже саме вони гарантують ефективний догляд та лікування пацієнтів. Сучасні виклики у сфері охорони здоров’я вимагають пошуку інноваційних шляхів удосконалення практичної складової підготовки майбутніх медиків.
Одним з таких перспективних напрямів є впровадження цифрових технологій як інструменту формування професійних компетентностей здобувачів медичної освіти. Водночас, потребує подальшого дослідження питання розробки ефективних методик застосування інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) саме для моделювання клінічних ситуацій.
Використання цифрових технологій (комп’ютерних програм, інтерактивних вправ, навчальних платформ) сприяє кращому засвоєнню здобувачами освіти практичних навичок та підвищує якість їх практичної підготовки; дозволяє отримати доступ до матеріалів з будь-якого пристрою в зручний для них час та працювати разом над вирішенням клінічних завдань і розвивати навички командної роботи. Застосування ІКТ допомагає викладачу ефективно організувати освітній процес в умовах дистанційного навчання; спостерігати за динамікою навчання здобувачів освіти; аналізувати їх помилки та досягнення [1].
З метою покращення засвоєння матеріалу з анатомії та фізіології, на практичних заняттях здобувачі освіти виконують інтерактивні вправи з візуалізацією за допомогою програм Anatomy learning і Eye Anatomy. Вправи допомагають краще уявити анатомічні структури; значно полегшують запам'ятовування; допомагають зрозуміти та пов'язати структуру органа з його функцією. Така робота на практичному занятті підвищує зацікавленість здобувачів освіти дисципліною, сприяє їх активній участі та взаємодії під час навчання (Рис. 1).
Застосування симуляційних програм дає можливість здобувачам освіти відпрацьовувати практичні навички без ризику для реальних пацієнтів, з наступним аналізом правильності своїх дій [2]. Ефективним інструментом у формуванні практичних навичок студентів на заняттях з внутрішньої медицини є інтерактивна комп’ютерна програма Body Interact. За допомогою алгоритмів програми здобувачі освіти відпрацьовують діагностичні та лікувальні процедури шляхом аналізу симптомів, даних лабораторних досліджень, призначення медикаментозної терапії для конкретних клінічних випадків. Програмне забезпечення дозволяє моделювати перебіг захворювань, оцінити стан віртуального пацієнта на основі аналізу симптомів та лабораторних показників, обрати тактику обстеження та лікування, скоригувати власні дії; реалістично відтворює клінічну ситуацію. Після завершення роботи з кейсом програма аналізує дії здобувача освіти, вказує на можливі помилки. Це дозволяє ефективно формувати клінічне мислення та практичні навички студентів-медиків (Рис. 2).
Ефективним інструментом організації практичної підготовки здобувачів освіти є інтерактивна онлайн-платформа Jamboard, що дає змогу моделювати різноманітні професійні ситуації. Завдяки спільній роботі у режимі реального часу, студенти відпрацьовують алгоритми практичних навичок, обмінюються досвідом, що сприяє формуванню умінь командної роботи. Матеріали, створені на платформі, можна зберігати і використовувати для навчання інших груп, що дозволяє заощадити час викладача (Рис. 3).
Застосування інтерактивних форм навчання значно підвищує ефективність засвоєння матеріалу студентами-медиками. Інтерактивна взаємодія сприяє розвитку soft skills - комунікації, уміння працювати в команді, лідерських якостей [3].
Ефективним методом активізації навчально-пізнавальної діяльності здобувачів освіти є використання на практичних заняттях рольових ігор та завдань, що моделюють професійну комунікацію. Залучення до рольових ігор сприяє кращому розумінню складних професійних ситуацій студентами, формуванню у них навичок професійного спілкування та взаємодії з колегами й пацієнтами.
Висновки. Застосування інтерактивних форм навчання з використанням цифрових технологій відповідає принципам ресурсно-орієнтованого підходу в освіті, забезпечує ефективну практичну підготовку майбутніх медиків.
Інтеграція інформаційно-комунікаційних та симуляційних технологій в освітній процес медичних закладів є важливим кроком модернізації фахової підготовки, що відповідає світовим тенденціям.
Подальше впровадження цифрових технологій сприятиме підготовці конкурентоспроможних фахівців на ринку праці.
Доцільно продовжити дослідження можливостей цифрових технологій у медичній освіті, розробити методичні рекомендації для викладачів, налагодити онлайн обмін досвідом.
Опубліковано: ІV Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка». Збірник тез доповідей
PDF