В медицині працюють переможці над обставинами
Розвиток суспільства ставить нові вимоги до професії медичної сестри. Медична сестра загальної практики повинна володіти більшою самостійністю в роботі, а не бути просто помічником лікаря. Медсестринський догляд повинен бути націленим на особистість, на фізичні, психологічні та соціальні проблеми, що виникають перед цією особистістю у зв'язку з хворобою, а також на сім'ю в цілому. Одним з головних пріоритетів медсестринського процесу є доступність і профілактична спрямованість, що сприяє попередженню розвитку захворювань та їх ускладнень, виявлення факторів ризику, навчання населення здоровому способу життя.
Оскільки функції сімейної медичної сестри різноманітні, для її успішної роботи необхідні глибокі знання та вміння. На всіх рівнях підготовки медсестринського персоналу велике значення має надаватися саме питанням підтримки здоров'я людей.
Питанню підготовки медичних працівників та її удосконаленню приділяється постійна увага і в Кам'янському фаховому медичному коледжі. Вже у цьому році 23 - 24 вересня викладачі коледжу взяли участь у роботі Осіннього Медсестринського Форуму у Львові. Метою форуму було підняття престижу медсестринської професії, створення професійних медсестринських традицій та підтримки медсестринства в Україні. Розглядалися нормативно-правові аспекти післядипломної освіти, питання стандартів практичної підготовки сестри медичної загальної практики – сімейної медицини, визначалися завдання громадських медсестринських організацій у розвитку медсестринства в Україні. Особливу увагу присутніх привернув досвід роботи симуляційно-тренінгового центру Львівського фахового медичного коледжу післядипломної освіти. Це є дуже цікавим та актуальним і для нашого коледжу.
У коледжі працює відділення доклінічної практики, на базі якого вже проводиться симуляційне навчання. При підготовці медсестер-бакалаврів виникла потреба в інтенсифікації тобто впровадженні та розвитку наукових досліджень здобувачами освіти коледжу в галузі медсестринства для застосування їх в медичній практиці.
Науково-дослідна робота у Кам'янському фаховому медичному коледжі є одним із засобів поглиблення студентами базових знань, формування необхідних вмінь, навичок ефективного спілкування, здатності застосовувати знання у практичних ситуаціях. Вибір напрямків досліджень обумовлений актуальністю проблем медсестринства і суспільства вцілому.
До прикладу, науково-дослідний гурток внутрішньої медицини протягом двох років працював над проблемою артеріальної гіпертензії, що запускає каскад патологічних змін у серці, судинах, нирках, сітківці ока, головному мозку. Ця хвороба є серйозним викликом цивілізації.
Метою дослідження було:
- проаналізувати вплив факторів ризику на розвиток артеріальної гіпертензії та її ускладнень;
- обґрунтувати перспективні напрямки роботи медичної сестри у сприянні процесу формування здорового способу життя населення.
Об'єктом дослідження були 100 студентів Кам'янського фахового медичного коледжу п'яти вікових груп.
На першому етапі дослідження застосовано метод анкетування з визначенням: віку, наявності обтяженої спадковості, рівня фізичної активності, характеру харчування, наявності шкідливих звичок, обізнаності про свої показники (артеріального тиску, рівня глюкози, холестерину крові).
Гуртківці вимірювали артеріальний тиск, визначали артеріальний пульс, проводили підрахунок індексу маси тіла і отримали наступні результати:
- 87% осіб мають обтяжену спадковість на серцево-судинні захворювання,
- 33% мають підвищений АТ, із них 78% рідко вимірюють АТ, і тільки 22% регулярно.
- 21% ніколи не визначали рівень глюкози крові;
- 12% палять;
- 82% мають недостатню фізичну активність;
- 86 % нераціонально харчуються;
- 42% мають надлишкову масу тіла.
Метою наступного етапу було вивчення проблеми артеріальної гіпертензії, а саме гіпертонічної хвороби та оцінка ризику виникнення серцево-судинних ускладнень у пацієнтів, хворих на гіпертонічну хворобу ІІ-ї – ІІІ-ї стадій.
Об'єкт дослідження – 100 пацієнтів, що знаходилися на стаціонарному лікуванні в кардіологічному відділенні лікарні швидкої медичної допомоги (вікова група: 55 – 60 років, за статтю: 50 чоловіків, 50 жінок).
У відділенні кардіальної інтенсивної терапії гуртківці проводили опитування, клінічне обстеження та знайомилися з результатами додаткових методів обстеження пацієнтів.
Результати дослідження:
- гіпертонічна хвороба ІІ стадії виявлена у 27% пацієнтів;
- гіпертонічна хвороба ІІІ стадії у 73% пацієнтів.
Під час госпіталізації відмічався рівень підвищення артеріального тиску:
- у 72% обстежених – ІІ ступеню;
- у 28% обстежених – ІІІ ступеню.
Виявлено, що серед супутніх захворювань переважають: стенокардія, інфаркт міокарда, ішемічний інсульт, гостре порушення ритму та провідності, серцева недостатність.
Зниження толерантності до глюкози виявлено у 34% обстежених, 17% – хворіють на цукровий діабет.
У всіх пацієнтів виявлено Гіперхолестеринемію (дисліпідемію) та ознаки гіпертрофії лівого шлуночка за даними ЕКГ.
Абдомінальне ожиріння мають 56% чоловіків і 92% жінок.
98% не дотримуються принципів раціонального збалансованого харчування, не займаються регулярними фізичними вправами.
Палять 76% чоловіків, 4% жінок.
89% обстежених несвоєчасно звернулися до лікаря при виникненні підвищення артеріального тиску, 26% не мають прихильності до контролю артеріального тиску та регулярного лікування.
Унаслідок ефективної комбінованої антигіпертензивної терапії у 100% пацієнтів було досягнуто цільового рівня артеріального тиску (до 140 на 90 міліметрів ртутного стовпчика).
Як висновок: результати дослідження дали можливість оцінити ризик розвитку серцево-судинних ускладнень у всіх обстежених під час госпіталізації як високий і дуже високий. Підставою для цього стало виявлення у пацієнтів артеріальної гіпертензії ІІ – ІІІ ступеню, наявність 3-х і більше факторів ризику, метаболічного синдрому, цукрового діабету, ураження органів-мішеней.
Після досягнення цільового рівня артеріального тиску, комплексної терапії супутніх захворювань, нормалізації рівня глюкози крові, дотримання лікувально-охоронного режиму, відмови (або обмеження) паління у пацієнтів знизився ризик виникнення повторних серцево-судинних подій. Гуртківці визначили не лише рівень ризику розвитку патологічних змін в організмі, а й упевнилися, що їх можна попередити.
Проведені дослідження підтвердили важливу роль просвітницької роботи медичної сестри серед населення та необхідність пропаганди здорового способу життя і впливу на керовані фактори ризику (нераціональне харчування, надлишкова маса тіла, гіподинамія, паління). Така робота сприяла усвідомленню студентами, що саме санітарно-просвітницька робота є пріоритетним напрямком у протидії хворобам цивілізації та впевненості, що їх можна попередити.
Результати дослідження були презентовані гуртківцями у травні 2021 року на Міжнародній конференції студентських наукових гуртків за темою «Роль медсестри та акушерки у протидії хворобам цивілізації». Модератором цього заходу виступив Інноваційний університет Колегіум Мазовія в Седльцях, Польща. Студенти різних країн поділилися досвідом та результатами власних досліджень.
У нашому коледжі існує традиція проводити студентські науково-практичні конференції до Дня науки, де панує обмін думками серед науковців, здобувачів освіти, провідних спеціалістів у галузі охорони здоров’я, лікарів- практиків та практикуючих медичних сестер. Знайомство з непересічними особистостями є дійсним взірцем перемоги та досягнень, усвідомлення студентами ролі кожної творчої та наполегливої молодої людини у розвитку науки, державотворення та самоствердження.
Крім наукових досліджень, гуртківці та студенти медичного коледжу започаткували у місті соціальний проєкт «Стоп гіпертонія!». Разом із викладачами студенти вимірювали артеріальний тиск у населення в громадських місцях: парках, торгівельних центрах, зонах відпочинку. При виявленні підвищеного артеріального тиску рекомендували звернутися до сімейного лікаря, створювали власноруч санбюлетні, розповсюджували буклети з профілактики серцево-судинних захворювань.
Інформаційна служба зв’язків з громадськістю розширила платформу спілкування завдяки новим формам роботи:
- відео-лекції вустами студентів «Що потрібно знати про набуті вади серця»;
- флешмоб «Живе серце»;
- проєкт «Маленьке серце запалює великі справи!» (просвітницька робота-попередження хвороб серця у населення);
- волонтерські акції тощо.
Вся інформація висвітлюється на сайті коледжу.
Участь здобувачів освіти у тренінгах, майстер-класах від професіоналів практичної медицини, змаганнях бригад швидкої та екстреної медичної допомоги сприяють формуванню професійної готовності, самостійності у проведенні серцево-легеневої реанімації при зупинці серця, що може стати вирішальним чинником того, чи буде жити людина.
В Кам’янському фаховому медичному коледжі відкрито відділення бакалаврату медсестринства, вводиться багато елективних курсів для медичних сестер, запрошені до викладання випускники-бакалаври та магістри медсестринства; створені комп’ютерні бази (навчальні відеофільми, презентації тощо); кабінети доклінічної практики оснащені сучасними симуляційними фантомами та муляжами.
Ще більше проєктів – в перспективі. Серед них:
- створення Асоціації медичних сестер-бакалаврів, випускників коледжу для підтримки молодих фахівців та обміну досвідом;
- організація навчально-клінічного комплексу (коледж - заклад охорони здоров’я);
- розширення бази симуляційного навчання;
- системне впровадження тренінгів тренерами екстреної медичної допомоги.
Співпраця із закладами охорони здоров’я допомагає у проведені конкурсів професійної майстерності, у вирішенні складних професійних ситуацій; створює платформу для проведення науково-практичних конференцій.
Зрозуміло, що в основі забезпечення якісно нового рівня медсестринської допомоги населенню є вдосконалення системи підготовки фахівців, постійне оновлення методичної та матеріально-технічної бази у закладі вищої освіти, розвиток наукових досліджень у галузі медсестринства та використання їх результатів у практичній охороні здоров’я.