Метою сучасної освіти є виховання відповідальної особистості, здатної критично мислити, опрацьовувати різноманітну інформацію та використовувати набуті знання і вміння для прийняття рішень у будь-яких життєвих ситуаціях.
Одним з найважливіших чинників формування фахових компетентностей у студентів медичного коледжу є вивчення основ правознавства. Викладання дисципліни вимагає від викладача творчого підходу, особливо у виборі методичних засобів і прийомів. Одним з найбільш вагомих пріоритетів стає формування творчого і критичного мислення студентів, орієнтування не стільки на знання, скільки на засвоєння досвіду самостійної роботи, особливо у зв’язку з всесвітньою пандемією COVID-19. Очевидно, що одним із засобів розвитку особистості студента у цьому напрямку, а також активізації пізнавальної мотивації на заняттях є навчальна діяльність, яка має включати в себе постановку творчих, дослідницьких завдань і поетапне їх вирішення.
Реалізація компетентнісного підходу у вивчені студентами-медиками основ правознавства відображається: 1) у цілях і змісті основ правознавства як навчальної дисципліни; 2) в організації навчання; 3) в аналізі результатів.
Правова компетентність належить до найголовніших якостей молодої людини. Вона полягає у здатності активно, відповідально й ефективно реалізовувати громадянські права та обов’язки в умовах розвитку демократичного суспільства [1, c. 7].
Правова компетентність – це сукупність можливостей, які визначають рівень правової культури особистості, її правову освіченість (знання законодавства) ступінь та успішність її політичної активності, відповідність її життєдіяльності її правовим принципам, установленим державою (з точки зору цивільного, адміністративного, кримінального законодавства тощо).
Сучасне покоління живе в динамічному світі, в умовах постійно змінюваного інформаційного простору, що вимагає від молодої людини уміння швидко вирішувати життєві проблеми згідно законам та Конституції України.
Формування цих вмінь можливе, за умови використання інтерактивних технологій у навчальному процесі. Це багатостороння комунікація в процесі навчання, коли колективне виконання студентами завдання відбувається через їхнє спілкування, що передбачає як участь у колективній діяльності кожного з учасників освітнього процесу, так і колективно розподілену діяльність та колективно отриманий результат.
Ефективне використання інтерактивних методів сприяє залученню до роботи на уроці практично всіх студентів та виробленню в них соціально важливих навичок роботи в колективі, взаємодії, дискусії, обговорення. Студенти перебувають у постійному пошуку – вони отримують відповіді на запитання, знаходять нову інформацію для розв’язання проблеми, розмірковують разом над варіантами й способами виконання завдання. Це розвиває в них навички співпраці й ухвалення спільних рішень, комунікативні навички, навички ведення дискусії й формулювання аргументованих суджень і обґрунтованих висновків; підвищує рівень опанування аналізом, синтезом і узагальненням; сприяє розвитку вмінь виявляти різні погляди на правові проблеми, сприймати й оцінювати спектр думок щодо них, шукати й аналізувати різні джерела інформації правового змісту.
Реалізація інтерактивного навчання вимагає створення певних психолого-педагогічних умов – багатостороннього типу комунікації; позитивної психологічної атмосфери на уроці; вироблення правил спільної роботи; формулювання спланованого очікуваного результату навчання; відбору інтерактивних методів і прийомів, що стимулюють процес пізнання, та розумових і навчальних умов і процедур, за допомогою яких досягаються заплановані результати.
Систематичне застосування інтерактивних методів на заняттях з правознавства дозволяє студентам навчитися застосовувати набуті правові знання і вміння у житті, зрозуміти, що такі знання можуть стати у нагоді в професійній чи соціально-побутовій сфері, усвідомити, що правознавство як наука не існує саме по собі, а тісно пов’язана з життям і діяльністю людини.
На заняттях з основ правознавства для кращого засвоєння здобувачами освіти навчального матеріалу застосовуємо інтерактивні методи.
Аналіз правової ситуації. При організації аналізу правової ситуації обов’язковим для обговорення є складові: факти (що відбулося, які факти є важливими, а які – другорядними); учасники ситуації (що про них відомо); проблема (інтереси сторін, суть конфлікту); положення законодавства, якими регулюється ситуація; питання, яке необхідно вирішити для розв’язання ситуації; аргументи на захист інтересів кожної із сторін ситуації; рішення (хто має розв’язувати ситуацію, яке рішення може бути прийняте, наслідки рішення); альтернативні способи розв’язання правової ситуації (якщо такі є).
Мікрофон – метод, який надає можливість кожному студенту швидко і лаконічно, імітуючи «говоріння в мікрофон», висловлювати власну думку чи позицію. Наприклад, при вивченні теми «Основи конституційного права» на етапі узагальнення можна запропонувати таке запитання: «Як держава захищає права пацієнта?» Метод є ефективним на підсумковому етапі заняття, коли студенти вже володіють навчальним матеріалом з теми. Можна запропонувати такі запитання: «Що я встиг / встигла зробити на занятті? Чого досяг / досягла? Що залишилося невирішеним? Що сподобалося найбільше? і т. д.
Коло ідей – метод, ефективність якого полягає в можливості висловити власну позицію чи презентувати результати роботи групи. Наприклад, при вивченні теми «Що таке кримінальна відповідальність і кримінальне покарання» студенти висловлюють свої думки щодо особливостей кримінальної відповідальності неповнолітніх осіб по черзі, доки не будуть вичерпані всі ідеї з цього питання.
Таким чином, компетентнісний підхід акцентує увагу на результатах освіти не як суми засвоєної навчальної інформації, а як здатності людини діяти в різноманітних ситуаціях. Формування і розвиток у студентів умінь і навичок застосовувати набуті знання в практичних навчальних чи життєвих ситуаціях є одним із основних завдань вивчення основ правознавства у закладах освіти.
Ефективними в реалізації компетентнісного підходу до вивчення основ правознавства є застосування на заняттях та в позааудиторний час інтерактивних методів, що активізують творчий потенціал, підвищують якість засвоєння правових знань й формування предметних умінь, формують правову предметну компетентність. До прикладу, студенти та викладачі Кам’янського фахового медичного коледжу щорічно проводять ряд заходів до Міжнародного дня захисту прав людини.
Пошукова робота гуртка правознавства «У світі права», правові читання «Юридична і моральна відповідальність медичних працівників»; інформ-дайджест «10 грудня – Міжнародний день прав людини»; онлайн-уроки «Знаю права і змінюю світ» присвячені річниці з дня заснування ООН; заходи у співпраці з міською бібліотекою «Озброєний – захищений: дезінформація та маніпуляції», де здобувачі освіти мають змогу поспілкуватися з визначними особами нашого міста; інтерактивні ігри з протидії торгівлі людьми, наприклад, «Знайди свій безпечний маршрут»; інтелектуально-розважальні конкурси «Правничі ігри» та інші проєкти.
Кожного року здобувачі освіти та викладачі коледжу долучаються до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»: відбуваються зустрічі з представниками правоохоронних органів та психологічної служби; проводяться тестування та тренінги з правознавства. Студенти створюються відеопам’ятки, наприклад, «Як під час карантину не стати жертвою інтернет-шахраїв», «Захист прав медичних працівників під час пандемії», «Адміністративна відповідальність медичної сестри за порушення техніки безпеки на робочому місці». Усі матеріали розміщуються на офіційному сайті коледжу.
Традиційно у бібліотеці коледжу до Міжнародного дня прав людини здобувачі освіти долучаються до створення експозиції «Закон у твоєму житті».
Куратори груп долучаються до правового виховання студентської молоді та з метою профілактики правопорушень проводять бесіди: «Дотримання законів України – обов’язок кожного громадянина».
Як результат, у студентів підвищується рівень правової освіченості, поєднуються здобуті правові знання з внутрішньою позицією, формується здатність й готовність керуватися правовими знаннями й уміннями у житті та поведінкова модель відповідно до норм права й положень законодавства