Час вимагає пошуку ефективних шляхів виховання національної ідентичності української молоді для формування національного духу, свідомості і самосвідомості; шанобливого ставлення до національних символів, історичної пам’яті, культурної спадщини. Молоде покоління має отримати потребу розмовляти українською мовою, знати історію і традиції свого народу. Це сприяє подоланню конфліктів, збереженню територіальної цілісності; власної національної, культурної самобутності; подальшої консолідації всередині суспільства і нації
Мета статті: визначити ефективні шляхи формування національної ідентичності студентської молоді на прикладі позааудиторної роботи коледжу для вдосконалення дієвих та розробки нових програм і заходів.
Викладачі Кам’янського фахового медичного коледжу впроваджують різні форми виховання національно-культурної ідентичності в позааудиторній роботі.
Інформаційно-масові (дискусії, диспути, години спілкування, конференції, вікторини). До прикладу, години спілкування: «Ми українці: честь і слава незламним!», «Україна і ми – єдині», «Ти у мене єдина!» - присвячені річниці незалежності України. У співпраці з міською центральною бібліотекою ім. Тараса Шевченка учасники заходів організовують скайп-зустрічі, де здобувачі освіти обмінюються думками і новинами зі студентами Львова, Івано-Франківська, Кропивницького, Нікополя і співають разом улюблені українські пісні. Команда студентів-знавців історії «Прометей» змагалася у брейн-ринзі до Дня Соборності України серед студентів закладів освіти міста. Невимушений, дружній обмін думками та поглядами, колективне обговорення проблемних і актуальних питань, командні змагання дають змогу здобувачам освіти відстоювати свою позицію, розкривають їхню ерудицію, культуру мовлення та критичне мислення; формують командну згуртованість та толерантне ставлення один до одного.
Наочні (патріотичні музеї, галереї, тематичні стенди тощо). До прикладу, викладачі історії впровадили для здобувачів освіти практику з музейної педагогіки та активно залучають студентську молодь до пошуково-дослідної роботи у створенні літопису коледжу, збору матеріалів, фото, речей випускників-медиків коледжу. Студенти-екскурсоводи музею історії медицини коледжу проводять уроки мужності, презентують тематичні екскурсії, організовують цікаві зустрічі з представниками Червоного Хреста, волонтерами. Співпраця з Музеєм історії міста Кам’янське сприяє формуванню громадської, культурної свідомості шляхом критичного осмислення минулого, патріотичного виховання молодого покоління. До прикладу, здобувачі освіти коледжу були вражені фотовиставкою «STOP WAR». Сюжети світлин об'єднані темою спорту: з одного боку - тотальна руйнація внаслідок жорстоких бомбардувань та обстрілів спортивної інфраструктури, з іншого – стійкість і відданість спорту українців, незважаючи на воєнні обставини.
Театр ім. Лесі Українки нашого міста для здобувачів освіти - це завжди свято, яскраві незабутні враження. До прикладу, літературно-музична композиція «Дзвони волі», де звучать вірші великих просвітителів українського народу – Тараса Шевченка, Лесі Українки й Івана Франка. Їх твори вплинули на свідомість нації та мають світове значення. Музичні твори: М. Скорика, «Карпатська Рапсодія», М. Мозгового «Мій рідний край», П. Майбороди, «Рідна мати моя» - пробуджують у слухачів любов до рідного краю, до матері, до Батьківщини. Полум’яні рядки козацьких пісень: «Ой у лузі червона калина», «Запорізький марш», «Ой на горі та й женці жнуть» крізь віки й понині торкаються людських сердець та спонукають до дій.
Індивідуальні (творчі завдання, індивідуальна робота тощо). До прикладу, викладачі української мови організували читання здобувачами освіти улюблених поезій Олени Теліги, талановитої української поетеси й патріотки, яка загинула в Бабиному Яру. Обміни думками з приводу нового прочитання творчості поетеси допомогли студентам краще зрозуміти ідеї життєлюбства й оптимізму, сили духу, шляхетності та патріотизму.
До Всесвітнього дня вишиванки здобувачі освіти презентували індивідуальні роботи за темою: «Моя незалежна Вкраїнонька»: декламували українські вірші, співали пісні у своїх улюблених вишитих сорочках. Джерелом натхнення є Україна, сильні та незламні українці та природа, рідний дім, українські народні пісні. Науково-методичним центром вищої та фахової передвищої освіти створено плейлист на ютуб-каналі, де розміщено власні доробки всіх учасників творчого челенджу «Вишиванка – місток єднання минулого, сьогодення та майбутнього українців», мета якого зберегти споконвічні народні традиції створення і носіння етнічного вишитого українського одягу та створити сучасні модні тренди.
Діалогічні (бесіди). В коледжі відбулися тематичні бесіди з історії України та всесвітньої історії. За круглим столом здобувачі освіти разом з викладачами обговорили теми: «Внесок Українського народу у перемогу над нацизмом», «Пам’яті нащадків гідні лише ті, що творять, а не руйнують», «Вічний лютий: паралелі Другої світової війни та агресії росії проти України», «Міць наших Збройних Сил є запорукою існування України, вільного життя кожного з нас», «Герої сучасності – серед нас», «Народ-герой, героїв появляє». Невимушене спілкування з молоддю, вільне висловлення ними власних думок та поглядів сприяє формуванню національно-свідомої особистості: українця-борця, воїна-захисника.
Діяльнісно-практичні (творчі групи, екскурсії, олімпіади). До прикладу, здобувачі освіти предметного гуртка історії України провели засідання у форматі історичного альманаху до Дня пам’яті жертв Голодомору і допомогли створити в бібліотеці коледжу тематичну виставку літературних творів «Ми пам’ятаємо – ми сильні» про жахливі історії жертв і очевидців голодомору в Україні. Гуртківці провели пошуково-дослідну роботу «Голодомор – 1932–1933: причини та наслідки» за інформаційними матеріалами, що містять дані про стан здоров’я українців у зв’язку з продовольчими труднощами, надання медичної, профілактичної допомоги. Переконливі доповіді та презентації, вражаючі відеоматеріали та долучення студентів до Всеукраїнської акції «Запали свічку» - сприяють усвідомленню здобувачів освіти, що голодомор - глибока демографічна і духовна рана українського народу, що нація стала жертвою страшного злочину, який не повинен повторитись.
Цікаве онлайн-засідання провели здобувачі освіти предметного гуртка англійської мови за темою: «Bohdan Havrylishyn. An example for youth, a pride for» - «Богдан Гаврилишин – приклад для молоді, гордість для країни». Гуртківці поділилися пошуково-дослідницькими напрацюваннями та своїми думками про відповідальність за власні дії протягом всього життя та важливість обдуманих рішень і вчинків. А життєві історії українця-патріота допомогли глибше переосмислити головні положення створеної ним Декларації відповідальності людини.
Здобувачі освіти щорічно беруть участь у Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, чий творчий доробок набув світового значення. Метою конкурсу є вшанування творчої спадщини Величного Кобзаря та стимулювання молоді до вивчення української мови і літератури.
До Дня Європи в Україні здобувачі освіти підготували та провели ряд заходів. Вразила віртуальна мандрівка «Подорож країнами Європи», де учасники заходу подорожували замками та фортецями Німеччини, найбільш красивими місцями Великобританії, познайомилися з традиціями Норвегії та Іспанії, насолоджувалися піснями М. Кабальє та Е. Піаф, зазирнули у французькі будинки моди. Для амбітних студентів організували захист проєктів «Бізнес-культура країн Європи». Участь у заходах формують у молоді усвідомлення рівноправних і повноцінних стосунків з іншими державами і націями.
Інтегративні (фестивалі, гуртки, інтерактивні заходи). До Дня українського козацтва та Дня захисників і захисниць України викладачі історії та фізичної культури і виховання разом зі здобувачами освіти щорічно проводять краєзнавчий спортивно-патріотичний захід «Хай живе козацька воля» у форматі соціального проєкту «Плекаємо патріотів України». Від історії в день сьогоднішній, через козацький дух і гарт вдалося поєднати в одному дійстві одразу декілька важливих тем: історичні факти і постаті; символи і обереги, козацькі пісні і страви – у формі вікторин та конкурсів; впровадити старовинні козацькі традиції у вигляді командних змагань, силових поєдинків, ігор. Конкурси: «Найспритніший козак», «Отаманський», «Пластуни», «Проворні козаки», «Козацькі маневри» «Найкраща господиня», «Козацькі розваги» стали улюбленими і традиційними змаганнями серед юнаків та дівчат коледжу. Атмосфера справжнього свята, щира підтримка глядачів та сила духу і бажання до перемоги – понад усе.
Продовженням традицій в коледжі стали етнографічні культурно-просвітницькі заходи: «Від народу набираємося сили» та «Козацькими стежками». Здобувачі освіти створюють та поширюють плакати, презентації, буклети, санбюлетні, що ефективно допомагає пропагувати здоровий спосіб життя серед учнів шкіл міста. А Фольклорне свято в коледжі «Від Cвятвечора до Водохреща» сприяє усвідомленню молодих людей, що традиції нашого народу – справжній скарб, який потрібно оберігати та дбайливо передавати із покоління в покоління.
Здобувачі освіти коледжу стали переможцями у фестивалі-конкурсі української пісні “Вінок України” серед молоді міста до Міжнародного дня рідної мови. Участь юнаків та дівчат у пісенному конкурсі збагачує їх духовний світ, естетично розвиває творчі таланти, формує у них музичну культуру та допомагає популяризувати українську пісню серед молодого покоління. А в коледжі студенти організували вечірні онлайн-зустрічі «Незламні»: співають сучасні українські пісні про війну та грають музику, що зцілює. Це розвиває емоційний інтелект: розуміти, усвідомлювати і управляти власними емоціями, думками і поведінкою; бути уважнішими до людей, відчувати потреби інших та співпереживати.
Результатом такої роботи є нова якість спілкування українською мовою в студентському середовищі. Це вже стало потребою нового покоління. Збільшилася кількість здобувачів освіти, бажаючих скласти незалежне оцінювання з історії України і брати активну участь в олімпіадах з української мови. Звичайно, навіть ефективні виховні програми, методики та технології потребують подальшої розробки.
Таким чином, позааудиторна робота в коледжі в її різноманітті є ефективним важелем впливу на єднання молоді, сприйняття нею світу та формування особистості, яка має гордість за приналежність до української нації.