Сучасний ринок праці для зубних техніків є надзвичайно конкурентним. Високотехнологічне обладнання, новітні матеріали, методи діагностики та спрямування на біологічну сутність зуботехнічних конструкцій, можливість бути учасником реабілітації функцій зубощелепного апарату формують запит на фахівця-зубного техніка, спроможного на реалізацію цих завдань у команді.
З погляду на роботу нашого відділення «Стоматологія ортопедична», враховуючи його специфіку, де більшість занять – практичні, обов’язковим елементом заняття є демонстрація викладачем тієї чи іншої роботи. Для цього викладачі повинні не тільки вільно володіти теоретичними знаннями, а й мати досконалі професійні вміння і навички для проведення цих занять. Саме тому наші викладачі постійно під-вищують свою професійну майстерність у кращих стоматологічних клініках міста та обласного центру, обмінюються та діляться новинами колегіально. Кожне практичне заняття має особливості, залежні від вмінь та підходів викладача. Та майстер-клас, як форму роботи, вважаю, відрізняють наступні показники.
Універсальність – володіння сукупністю практичних навичок та вмінь. Бо робота зубного техніка – це багатоваріантне застосування матеріалів, інструментів, апаратів для різних випадків дефектів зубних рядів, патології твердих та м'яких тканин за віковими ознаками пацієнта тощо. Тобто зубний технік – медик, коректор, ювелір, діагност у виборі конструкції, партнер лікаря-стоматолога.
Індивідуальність – профільність та індивідуальна майстерність у конкретному спрямуванні виготовлення зуботехнічних конструкцій, коли зубний технік опановує процес досконало, з привнесенням власних вигадок та технологій, що його прискорюють, виключають помилки та забезпечують повну відповідність конструкції потребам пацієнта. Це схоже на те, як обирають музичний інструмент, манеру письма, вид та техніку живопису. Важливий аспект, який приносить користь усім учасникам процесу.
Унікальність – особливі вміння та хист, притаманні одиницям, що знаходяться в постійному пошуку методів, матеріалів, методик і роблять протез якомога надійнішим і майже повністю відповідним біологічно, використовуючи власні унікальні наробки та знахідки.Спадає на думку, що майстер-клас – це складно, але як ефективно для саморозвитку техніка та комфорту пацієнта.Майстер-класи я умовно розділив на три рівні, залежно від мети і цілей.
Перший рівень – навчально-пізнавальний майстер-клас, де викладач знайомить студентів із зуботехнічною лабораторією, організацією робочого місця, устаткуванням, інструментами та матеріалами, технікою безпеки під час роботи. Викладач демонструє перевірку, включення та виключення приладів, етапи або елементи роботи з виготовлення тих чи інших видів зубних протезів. Постійне спілкування зі студентами під час занять допомагає більш повному засвоєнню навчальної теми і реалізації навчальних цілей та спонукає до запитань і розмірковувань. Такі майстер-класи доцільно проводити на початковому етапі підготовки студентів, що допомагає їм осмислити і зрозуміти основи спеціальності, набути професійних рис, таких як відповідальність, точність у роботі, організованість на робочому місці, опанувати культуру фахової діяльності та правила техніки безпеки. Вивчення тем, які доволі складні як в їх теоретичному обґрунтуванні, так і в практичному виконанні, потребують майстер-класів. До прикладу, етап моделювання деталей каркасу бюгельних протезів; моделювання каркасів металокерамічних протезів з технологій виготовлення незнімних протезів; гіпсування моделей в артикулятор і виготовлення гнутих кламерів з технологій виготовлення знімних протезів.
Другий рівень – навчально-тренувальні майстер-класи, дієві, коли студенти мають достатню теоретичну підготовку, практичні навички володіння зуботехнічними інструментами, знають матеріали та їх фізичні і хімічні властивості тощо. Викладач демонструє етапи виготовлення різних зубних протезів, відповідно до теми заняття. При цьому важливо весь час комунікувати зі студентами, пояснюючи свої дії, а також пропонувати запитання, які будуть спонукати студентів слідкувати за роботою викладача, бути учасниками процесу, наслідувати дії фахівця. Згодом студенти самостійно виконують роботу. Викладач постійно контролює правильність етапів роботи, виявляє помилки і пропонує студенту знайти шляхи їх усунення, або виконати ті ж самі дії знову, закріплюючи практичні навички та теоретичні знання з теми. Такий підхід у викладанні допомагає студентам усвідомлено і творчо виконувати практичну роботу, формувати у них відповідальність, самоконтроль, професійне ставлення до роботи.
Третій рівень – вдосконалення набутих практичних навичок. Майстер-класи такого рівня доцільно проводити, коли студенти теоретично вивчили виготовлення всіх основних видів протезів, знають властивості матеріалів та їх застосування, володіють основними вміннями і навичками щодо виготовлення протезів, «виробляють власний почерк». На майстер-класах студенти можуть визначити вподобання та здатності до свого напряму в роботі, розставити пріоритети в практичній діяльності.
Викладачі зуботехнічних дисциплін коледжу проводять майстер-класи із випускниками відділення стоматології ортопедичної за конкретною темою для вдосконалення набутих навичок. Плідна співпраця викладачів зі студентами, демонстрація майстерності, тонкощів та нюансів виконання роботи дає насправді позитивні результати. Майстер-класи з різних тем – приклад вдалої міждисциплінарної інтеграції. До прикладу, вивчення тем «Техніка нанесення керамічних мас» з дисципліни сучасного зуботехнічного протезування; «Художнє моделювання базисів знімних протезів» з технологій виготовлення знімних протезів; «Моделювання суцільнолитих коронок» з технологій виготовлення незнімних протезів; «Моделювання каркасу бюгельного протезу» з технологій бюгельного протезування; «Виготовлення кламерів» в ортодонтії.
«Роби як я, роби краще ніж я» – під таким гаслом проходять майстер-класи, на яких здобувачі освіти повторюють етап за етапом роботи майстра, виконують всі вказівки та зауваження викладача, закріплюють та вдосконалюють свої практичні навички. Особистий приклад завжди є сильною мотивацією для студентів. Як приклад успішного професійного росту, коледж постійно запрошує своїх випускників – кращих зубних техніків міста та області. Такі зустрічі формують у студентів професійне і творче ставлення до роботи, здатність до самоконтролю і самооцінки; виховують художні та естетичні смаки; спрямовують студентів на постійне вдосконалення практичних навичок та оволодіння новими інноваційними методами виготовлення зубних протезів.
Метою проведення різноманітних майстер-класів є підготовка майбутніх фахівців до практичної роботи в поліклініках з високим рівнем оснащення та виконання робіт, в умовах професійної конкуренції. Як результат нашої роботи – випускники відділення стоматології ортопедичної Кам’янського фахового медичного коледжу працюють в закладах охорони здоров’я України та зарубіжжя.
Підготовка здобувачів освіти до самостійної роботи включає сучасні інноваційні методи виготовлення зубних протезів, мотиваційні ролики, відео, готові роботи. Наші випускники розуміють, що зубне протезування – це не лише естетика, а реабілітація порожнини рота. Бо правильно і якісно виконана робота дає змогу пацієнтам мати не тільки гарну посмішку, а головне – повноцінні функції щелепно-лицьового апарату (пережовування їжі, вимова, вираз обличчя). Реабілітація ротової порожнини є запорукою відновлення цілого організму та психоемоційного стану пацієнта.
Викладачі, які проводять майстер-класи, ретельно до них готуються. До прикладу, вдалим та результативним став майстер-клас Власенко Н.А., викладача зуботехнічних дисциплін. Тема «Моделювання каркасу суцільнолитого протезу» складається з кількох етапів: моделювання ковпачків, моделювання коронок, моделюванняпроміжної частини. Спостерігаєш за роботою професіонала і мимоволі згадуєш, що дивитися, як працює майстер, можливо нескінченно. Чіткість, швидкість, вміння зацікавити аудиторію відрізняє роботу Нелі Власенко. Як результат, з’являється бажання працювати саме так.
Із власного досвіду, під час вивчення студентами теми «Остаточне моделювання базисів знімних протезів» на практичному занятті я поєдную традиційне викладання з майстер-класами і бачу в цьому поєднанні чітку, гармонійну роботу, що гарантує естетичний та функціональний результат. Отож, наша робота – це ще й мистецтво.
Майстер-клас з теми «Нанесення керамічних мас» проводить Чепурко О.А., завідувач виробництва стоматологічної поліклініки м. Кам’янське, випускник коледжу. Його чіткі рухи заворожують спостерігачів і сам він виглядає як талановитий «конструктор» та прекрасний спікер. Дійсно – майстер своєї справи.
Майстер-класи викладачів зуботехнічних дисциплін коледжу – яскраві, професійні, з доречними жартами. У кожного майстра вони індивідуальні, і тільки у найталановитіших – унікальні.
Власний баготорічний практичний досвід, викладацька діяльність твердо впевнили в тому, що особистість викладача, коло спілкування має беззаперечний ефективний вплив на майбутнє фахівця, на його ціннісні орієнтири, гуманні професійні підходи у практичній роботі. Тому власні історії життя доречно презентую здобувачам освіти, моїм майбутнім колегам з гордістю та надією, що наші випускники будуть гідними громадянами. Для студентів є дуже цікавим та корисним мій особистий досвід спілкування з визначними вченими-стоматологами України – професорами Київського медичного інституту Власенко З.С. і Флісом П.С., викладачем Сидоренко Г.І., а також професором Дніпровської медичної академії Панчохою В.П. Я вдячний за можливість вчитися у цих видатних людей викладацькій майстерності, професійному вдосконаленню, непересічній людяності та відкритості до обміну думками та досвідом. Зустрічі з геніальним Амосовим М.О. назавжди залишилися в моїй пам’яті. Я вдячний їм насамперед за те, що зрозумів – зупинятися не можна. Проведені майстер-класи впевнюють в тому, що простір для розвитку людини – необмежений. Саме це – основний сенс роботи професіонала.