Розжарене літо і розпечене залізо зброї в руках наших захисників – це наше сьогодення, в якому медичні працівники разом зі Збройними силами України займають першу лінію оборони нашої держави. Зараз від медиків залежить бути вчасно на місці подій, щоб надати першу допомогу, стабілізувати поранених і доправити до шпиталю. Їх дії характеризує спресованість часу, максимум ризику, блискавичність прийнятих рішень, що є прямим шансом на збереження життя.
Медики не мають права зупинятися і на мирних територіях: звичайна терапія, пологи у породіль, просвітницька робота, шалений обсяг і навантаження у зв’язку з загостренням хронічних захворювань, стресами у дітей; налагодження роботи в евакуаційних потоках населення, щоб попередити епідемії. У такі часи медик – це взірець витримки, емоційної рівноваги, жертовної готовності зробити все, в тому числі й неможливе, щоб допомогти.
Викладачі Кам’янського фахового медичного коледжу як ніколи зосереджені на основному: якісно навчити майбутніх медиків застосовувати знання на практиці, проводити тренінги з населенням, посильно допомагати ЗСУ. Тримаємо стрій разом з колегами закладів охорони здоров’я міста Кам’янське та вдячні за співпрацю і допомогу «дозріти» нашим студентам у професійній спроможності та прийняття їх у лави співробітників.
З перших днів війни викладачі клінічних дисциплін і здобувачі освіти разом з міським медичним центром здоров’я та медицини спорту проводять навчальні тренінги з надання домедичної допомоги при надзвичайних ситуаціях в закладах охорони здоров’я, в закладах освіти та закладах культурно-просвітницької роботи для населення нашого міста. Учасники тренінгів відпрацьовують практичні навички при базовій серцево-легеневій реанімації, ознайомлюють присутніх з медичним сортуванням постраждалих та з алгоритмами дій при: краш-синдромі; травматичному шоці; черепно-мозковій травмі; переломах кінцівок, травмах хребта, тазу та грудної клітини; зупинці артеріальних та венозних кровотеч; термотравмах; серцевому нападі; панічній атаці та інших ситуаціях.
Ми прагнемо і докладаємо зусиль, щоб навчальні тренінги з надання домедичної та екстреної медичної допомоги пацієнтам і постраждалим у невідкладному стані були невід’ємною складовою діяльності нашого навчального закладу за такими основними напрямками:
- міцне співробітництво з фахівцями бригад екстреної медичної допомоги, які входять до складу тренерських команд;
- конкурсний відбір у команди для участі у тренінгах;
- участь у регіональних та міжнародних чемпіонатах бригад екстреної медичної допомоги з метою аналізу і вдосконалення рівня підготовки випускників для системи екстреної медичної допомоги;
- системність та поетапність тренінгової роботи для здобувачів освіти на кожному наступному курсі навчання;
- досконале відпрацювання навичок спільного нестандартного вирішення проблем, що важливо для формування команди, розвитку навичок командної взаємодії, бо командна робота забезпечує високу ефективність виконання завдань;
- ознайомлення з міжнародними молодіжними проєктами обміну досвідом в питаннях оволодіння навичками надання першої домедичної допомоги в умовах різноманітних життєвих ситуацій з метою подальшої участі в таких проєктах;
- постійні зв’язки з громадськістю через сайт коледжу та просвітницьку роботу з населенням міста, які створюють ефект інформаційної хвилі: більшість людей впевнюється, що це життєво-потрібно, це можливо засвоїти і цьому можна навчитися.
Ідея проведення навчальних тренінгів з надання домедичної допомоги та екстреної медичної допомоги в медичному коледжі виникла з майстер-класів, під час яких надавалися приклади життєвих ситуацій, які виникають у побуті, на вулиці, у місцях скупчення людей. Відпрацьовувалися алгоритми дій, які до приїзду бригади екстреної медичної допомоги можуть відіграти вирішальну роль у порятунку життя людини.
Програма майстер-класів розроблялася з урахуванням основних вимог міжнародної програми «Основи підтримки життя» і складалася з ключових компонентів, які є необхідним мінімумом для підтримки життя постраждалого до надання медичної допомоги: дотримання правил власної безпеки на місці події; правильний огляд місця події; виклик працівників екстреної медичної допомоги та рятувальників; принципи надання домедичної допомоги та правильний алгоритм дій; запобігання ускладнень при наданні невідкладної домедичної допомоги. Навчальні тренінги сприяли тісному зв’язку навчального процесу з практикою та максимальній реалістичності клінічної ситуації, дотримання принципу від простішого до складного.
З кожним таким тренуванням кількість слухачів і учасників навчальних тренінгів збільшувалася. Оскільки охочих набути навички домедичної допомоги виявилося багато, було прийнято рішення збільшити кількість занять, доки всі бажаючі опанують необхідні навички домедичної підготовки. Адже вчасно надана перша допомога - шанс врятувати життя людини. До тренінгу з надання домедичної допомоги доєдналися і люди без профільної освіти: працівники критичних інфраструктур, медичний персонал та цивільне населення міста [1].
Знаходження нових локацій для проведення навчальних тренінгів надали можливість оптимізувати освітній процес. Зручними зонами виявилися: укриття, бомбосховища, спортивні зали, відкриті майданчики тощо. В команді тренерів об’єдналися здобувачі освіти, викладачі клінічних дисциплін та невідкладних станів, лікарі-інтерни, досвідчені хірурги та реаніматологи, тренери бригад екстреної медичної допомоги, серед яких й випускники нашого медичного коледжу.
Під час проведення навчальних тренінгів з надання домедичної допомоги та екстреної медичної допомоги пацієнтам і постраждалим у невідкладному стані акцентуємо увагу на відпрацюванні практичних навичок та алгоритмів дій з використанням обладнання. До прикладу:
- при серцево-легеневій реанімації застосовуємо манекен для СЛР дорослої людини та немовляти, манекен для роботи з дихальними шляхами, бар'єрний пристрій для штучної вентиляції легень, назофарингіальний та орофарингіальний повітропроводи різних розмірів, мішок по типу Амбу з набором масок;
- при імобілізації переломів використовуємо шийні коміри різних розмірів, шини гнучкі імобілізаційні, еластичні бинти, бинт марлевий медичний;
- при зупинці кровотеч маємо засоби механічні для зупинки кровотечі по типу турнікет, джут Есмарха, ремінь звичайний та ін.;
- при сортуванні постраждалих є таблиці-схеми сортування постраждалих (алгоритм START, Jump START), таблиці-схеми первинного огляду постраждалого, картки кольорового маркування для сортування постраждалих;
- при краш-синдромі застосовуємо джгут по типу турнікет, джгут Есмарха, шини гнучкі імобілізаційні, міхур з льодом.
Крім того розглядаємо правила формування аптечки першої допомоги, аптечки індивідуального тактичного військового зразка та армійської медичної сумки.
Війна загострила основні проблеми, обмежила можливості. Одне з нагальних – це об’єм поставлених завдань і мінімум відведеного на їх вирішення часу.
Наші випускники - на злеті. Для них все тільки починається і продовжується водночас, бо обставини потребують швидкого «включення» в ситуацію. Ми сподіваємося, що в зібраному тривожному їх рюкзаку зберігатимуться навчальні тренінги і допоможуть на всіх «фронтах» нашої України: від дитячої лікарні до польового шпиталю. Використовуємо це випробування як гарт, прояви справжніх людських почуттів, зміцнення гуманних світоглядних позицій: в час мирний і в час випробувань пандеміями, соціальними кризами, військовими діями – медицина назавжди на варті життя.