Фахова передвища освіта, як і всі сфери життя в Україні, зазнала сильних змін в умовах воєнного стану [1]. Війна загострила основні проблеми, обмежила можливості. Одне з нагальних – це об’єм поставлених завдань і мінімум відведеного на їх вирішення часу.
Частина студентів і викладачів перебуває в небезпечних зонах і не завжди має змогу брати участь в освітньому процесі. Студенти та викладачі, які перебувають у відносній безпеці, також не завжди мають доступ до інтернет-покриття. Повітряна тривога, яка оголошується по декілька разів на день, теж впливає на організацію освітнього процесу та його переривання [1]. Додалися проблеми у зв’язку із широкою хвилею міграції студентів до інших регіонів та за кордон. Є ризик, що більшість з випускників та фахівців-медиків залишаться працювати за кордоном.
Проблемою закладів фахової передвищої медичної освіти є підсумкова атестація здобувачів освіти у формі ліцензійного інтегрованого іспиту Крок М та єдиного державного кваліфікаційного іспиту. Проведення його в очному форматі наражає студентів на небезпеку і в умовах воєнного стану посилює рівень тривожності студентів.
Загальна мотивація до навчання та викладання не є стійкою через постійне перебування в напруженому стані як викладачів, так і студентів. У часи війни психологічне здоров’я піддається ще більшому негативному впливу. До того ж існує реальна загроза життю всіх учасників освітнього процесу, тому загалом безпека людини стає основним аспектом [1].
Головне завдання педагогічної спільноти – формування якісного фахівця навіть в умовах воєнного стану, а це потребує від кожного з нас максимальної активізації своїх професійних і людських якостей [2].
Кам’янський фаховий медичний коледж – це сучасний заклад освіти, який готує медичні кадри для практичної охорони здоров’я понад 90 років. Маємо потужний кадровий склад науково-педагогічних та педагогічних працівників. Розуміємо, яка відповідальність на нас покладена, маємо зробити все можливе, щоб знання дійсно слугували надійним інструментом в руках наших випускників. Це потребує сучасного підходу до освітнього процесу, нових технологій та засобів навчання. Тому почали шукати оптимальні рішення для організації освітнього процесу.
Створили безпечний освітній простір для здобувачів освіти і викладачів. Обладнали укриття в коледжі, що дозволило організувати навчання за змішаною формою. Створили психологічну службу, яка постійно надає необхідну психологічну допомогу всім учасникам освітнього процесу.
Застосовуємо ефективні освітні технології та різноманітні форми навчання. Педагоги мають інформаційні та медійні компетентності. Використовуємо електронні підручники, посібники, презентації лекцій; класруми та власні сайти з дисциплін; онлайн-курси та відео-конференції. Аудиторії оснащенні інтерактивними дошками, комп’ютерною технікою, відеоапаратурою для детального спостереження за маніпуляціями та відпрацювання навичок. Організували роботу бібліотеки в умовах змішаної та дистанційної освіти. Завдяки мультимедійним технологіям створили єдине інформаційно-освітнє середовище по підготовці до занять та іспитів для здобувачів освіти в різних куточках України та за кордоном. Створений корпоративний акаунт дав можливість контролювати освітній процес. Надійним путівником для учасників освітнього процесу є сайт коледжу https://med.cc.ua/.
Максимально оптимізували фахове навчання шляхом оновлення тренажерних кабінетів внутрішньої медицини, хірургії, педіатрії, акушерства та гінекології, основ медсестринства, дисциплін терапевтичного, хірургічного профілю; кабінетів фундаментальних дисциплін та лабораторій зуботехнічних дисциплін. Кабінети доклінічної практики в коледжі імітують структурні підрозділи закладів охорони здоров’я та мають повне сучасне матеріально-технічне оснащення, що забезпечує відпрацювання кожним студентом практичних навичок на фантомах, тренажерах, муляжах та моделях. Ефективним є проведення занять у кабінетах доклінічної практики на базах закладів охорони здоров’я.
Посилили акценти на практичній частині оволодіння фаховими навичками, наблизивши їх до потреб воєнного стану. Залучили стейкхолдерів освітнього процесу до активної участі у діалозі «потреби сучасної медицини», враховуємо думки та відгуки громадськості міста. Дані анкетування здобувачів освіти та їх батьків, обговорення проблемних питань та шляхів їх вирішення на батьківських зборах підтвердили необхідність посилення практичної підготовки. Запровадили систематичне проведення тренінгів для здобувачів освіти всіх освітньо-професійних програм. Залучили досвідчених викладачів коледжу та професіоналів – практиків, в тому числі з Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, серед яких є і наші випускники. До прикладу, здобувачі освіти опановують медичне сортування постраждалих, відпрацьовують практичні навички при базовій серцево-легеневій реанімації та алгоритми дій при: краш-синдромі; черепно-мозковій травмі; переломах; зупинці кровотеч та інших ситуаціях. Дієвими є тренінги з вдосконалення медсестринських маніпуляцій. Студенти, які знаходяться за кордоном, приєднуються до тренінгів та практичних занять дистанційно. Викладачі коледжу сумісно з управлінням охорони здоров’я Кам’янської міської ради проводять практичні тренінги з надання першої домедичної допомоги для населення міста Кам’янське. Програми тренінгів включають питання надання медичної допомоги постраждалим при невідкладних станах, в умовах воєнного стану та різних життєвих ситуаціях. Плідно співпрацюємо з базами закладів охорони здоров’я міста та області для проходження студентами навчальної, виробничої та переддипломної практик.
Зміцнюємо співпрацю з науковцями, фахівцями медицини, випускниками коледжу із залученням їх до наукової та педагогічної діяльності; з медичними сестрами - магістрами та бакалаврами; з керівниками закладів охорони здоров’я; з колегами закладів вищої та передвищої фахової освіти області та України. Залучаємо здобувачів освіти до науково-дослідної роботи, творчих конкурсів; до участі в Міжнародних науково-практичних конференціях, Днях науки; до публікацій статей в наукових виданнях.
Розвиваємо напрацьовані можливості інтернаціоналізації та співпрацюємо з міжнародними партнерами. На запрошення польських колег студенти коледжу брали участь у Міжнародній конференції студентських наукових гуртків за темою «Роль медсестри та акушерки у протидії хворобам цивілізації».
Підтримуємо студентське самоврядування, яке створює середовище для розвитку соціально значущих якостей здобувачів освіти та допомагає швидко адаптуватися до сучасних змін у суспільстві та брати в них активну участь. Студенти-волонтери допомагають пораненим військовим в лікарнях, організовують збір необхідних речей, пишуть листи, створюють обереги нашим захисникам, стають донорами, беруть участь в благодійних акціях та соціальних проєктах.
Сподіваємося, що така організація освітнього процесу в умовах воєнного стану допоможе сформувати професійну готовність наших випускників.
В полум’ї сьогодення разом долаємо виклики та загрози. В єдності - наша віра, в невтомній праці - запорука перемоги.