Коли мене призначили куратором студентської групи, перше, що я зробила як викладач фізики, звернулась до словника. Куратор (в перекладі з латинської мови) означає: організація системи відносин через різноманітні види виховної діяльності; створення умов для індивідуального самовиразу кожного студента; розвиток кожної особистості. Саме на це спираюсь у своїй роботі.
Моя робота в групі починається зі спостереження за навчанням та поведінкою студентів та вивчення їхніх сімей, знайомства через діалоги, опитування, анкетування; «знайомство за чаєм»; визначення хобі, здібностей, щоб порекомендувати гуртки та секції в коледжі, щоб здобувачі освіти могли продовжити реалізацію своїх попередніх захоплень: вивчення мови, танці, музика, екскурсії, музеї, театри, участь у спортивних змаганнях. Так у мене вийшло розгалужене дерево взаємовідносин в групі.
Відомо, що сім’я – це основний осередок, де відбувається формування особистості студента. Саме в сім’ї беруть початок світогляд, ідейні й моральні переконання, практичні навички, ціннісні орієнтири [1].
Аналіз власної педагогічної практики у коледжі показує, що найкращі результати дає організація спільної роботи куратора і сім’ї у напрямках: підтримка фізичного здоров'я студентів; спілкування й формування особистісних орієнтирів студентів (інтерес до життя та культури, відношення до однолітків, що сприяють розумінню загальнолюдських цінностей); пізнавальна сфера життя студентів з урахуванням їх індивідуальних особливостей (робота з викладачами); робота з родиною, що спрямована на підвищення педагогічної культури батьків та на зміцнення взаємодії закладу освіти та родини.
Батьки студентів - мої союзники. Я їм вдячна за довіру і розуміння взаємної відповідальності; за те, що цивілізовано досягаємо компромісу; за підтримку багатьох наших починань, соціальних проєктів та долучення до благодійних акцій.
Активна участь батьків в освітньому процесі дійсно сприяє поглибленню мотивації навчання та соціалізації студентів. Розмова на батьківських зборах йде про якість знань і рівень інтелектуальних зусиль та про досягнення студентів. Вирішуються проблемні питання, надаються поради щодо психологічної підтримки та виховання дітей. У невимушеній розмові пропоную батькам письмово відповісти на питання про певні особливості їх дітей, на які мені треба звернути увагу особисто та в колективі: запальний, вразливий, агресивний, непримиренний. За необхідністю практичний психолог проводить корегуючі, профілактичні бесіди серед здобувачів освіти з елементами тренінгу, психомалюнками. Практичний психолог допомагає розв’язати складні ситуації, дає куратору слушні підказки, а батькам - ефективні поради. Разом формуємо психологічно-комфортну академічну групу та успіх співдружності - батьки, куратор, викладачі. Аналіз анкетування батьків щодо оцінювання якості освітнього процесу в коледжі свідчить, що 86% студентів не мають проблем з адаптацією у коледжі; 81% навчається самостійно, батьки лише контролюють процес навчання; 92% батьків використовують поради на сторінці сайту коледжу «Педагогічна вітальня для батьків - «Нам потрібна Ваша підтримка».
Дистанційне навчання вимагає інших форматів спілкування. Вдало застосовую смартмоб для залучення батьків до спільної діяльності. Створила Google Class куратора групи, де надаю необхідну інформацію для здобувачів освіти та їх батьків, де вони знайдуть відповіді на більшість питань, які їх цікавлять і поставлять нові. За допомогою Google Calendar планую спільні заходи: відеозустрічі батьківських зборів, конференції, анкетування тренінги, майстер-класи, діалоги тощо. Вчасно і вдало надана інформація попереджує можливі протистояння сторін: батьки-коледж, бо ми бачимо в них тільки партнерів.
Наразі актуальними є проведення спільних дружніх зустрічей із батьками. До прикладу: батьки і здобувачі освіти за бажанням знайомлять з родоводом сім’ї, історією ікони своєї бабусі, сімейними реліквіями та колекціями, історією імені або походженням прізвища, захопленнями своєї сім’ї (рукоділля, спорт, садівництво, подорожі тощо). Це об’єднує, зближує, наповнює стосунки в групі і між батьками новим змістом, центром якого є взаємоповага. В цьому процесі куратор – координатор.
Ще однією формою роботи з батьками і здобувачами освіти є поширення серед них буклетів і брошур з інформацією прав студентів, попередження насильства в сім'ї, профілактики шкідливих звичок, подолання стресу в умовах війни, протистояння булінгу, подолання конфліктів, дотримання академічної доброчесності, правил поведінки та безпеки тощо.
Дієвими є дні довіри, дні відкритих дверей, коли батьки приходять у коледж та дізнаються про успішність, поведінку та успіхи своїх дітей. Такі зустрічі встановлюють тісний контакт між коледжем та сім'єю. Обмін думками та досвідом родинного виховання, обговорення проблем, консультування з питань сімейного виховання, що хвилюють батьків, та своєчасно вжиті заходи ефективно попереджують недоліки у навчанні та поведінці здобувачів освіти.
Зрозуміло, що не треба заважати розвитку в становленні особистості. Зрілість і самостійність можливі в умовах довіри, поваги, вільного обміну власними думками та судженнями. Як викладач фізики в медичному коледжі наголошую: медицина, фізика і біофізика – це науки, що розвивають особистості. Чим доросліші мої студенти, тим складніші питання вони задають. Я не можу осягнути всі питання і моменти, якщо вони дуже особисті. Але задати тон спілкуванню, створити обстановку довіри, підтримати, просто вислухати – все це означає: не бути байдужим. Я у постійному пошуку нових форм співпраці з батьками студентів.
Резюме. Дерево родоводу проростає глибоким корінням, яке підтягує живильні соки до молодого листя. Сім’я – це основа формування людської особистості, бо робить життя кожного щасливим, повноцінним, плідним. Гармонійне поєднання усіх напрямків роботи куратора у співпраці зі здобувачами освіти та їх батьками сприяє становленню й розвитку академічної групи в цілому. Сподіваюсь, що у долі кожного з наших випускників медичний коледж займає своє місце – затишне та позитивне.