Колектив Кам’янського фахового медичного коледжу має оптимальний склад викладачів-науковців, здатних на реалізацію цікавих проєктів у співпраці зі студентами. Серед них, Самарець Едуард Феофанович, кандидат медичних наук, доцент, «Заслужений лікар України», викладач клінічного медсестринства в хірургії, медсестринства при невідкладних станах, Вчитель з великої літери. Його талант самовіддачі в обраній справі дає фундаментальні, дієві знання та розвиває особистість із критичним мисленням. Науковець надихає колег-викладачів і здобувачів освіти проводити наукові дослідження та друкувати статті в наукових та фахових виданнях.
Знайомство з Вільгусевич Валентиною Федорівною, кандидатом медичних наук, доцентом, викладачем клінічного медсестринства у внутрішній медицині, дає відчуття повної довіри до студентів. Викладач є джерелом багатого досвіду, готова допомогти тому, хто зіткнувся з труднощами. «Навігатор науки», бо Валентина Федорівна окреслила наукові напрямки діяльності коледжу. Під керівництвом науковця науково-дослідний гурток внутрішньої медицини вивчає ризики розвитку серцево-судинних ускладнень у хворих на гіпертонічну хворобу ІІ - ІІІ стадій. Гуртківці брали участь у Міжнародній студентській науковій конференції: «Роль медсестри та акушерки у протидії хворобам цивілізації». І отримали сертифікати від Тетяни Андрухів, заступниці Ректора зі справ з іноземцями Колегіуму Мазовія, Польща, що завітала у коледж з робочим візитом у межах міжнародної співпраці. Проведені дослідження сприяли усвідомленню здобувачами освіти, що саме санітарно-просвітницька робота є пріоритетним напрямком у протидії хворобам цивілізації. Крім наукових досліджень гуртківці та студенти запровадили у місті соціальний проєкт «Стоп гіпертонія!» і разом із викладачами вимірювали артеріальний тиск у населення в різних локаціях міста. При виявленні підвищеного артеріального тиску рекомендували звернутися до сімейного лікаря, розповсюджували буклети з профілактики серцево-судинних захворювань та створили логічний ланцюг проєкту: відеолекції і флешмоб до Всесвітнього дня серця, який став найбільш промовистим завершенням етапу просвітницької роботи.
Такі якості, як працьовитість, готовність до прийняття творчих рішень, майстерність у міжособовому спілкуванні, діалог, педагогічний такт, вибудовують індивідуальну освітню траєкторію студента-медика. Це забезпечують викладачі-науковці Нерсесян Валентина Михайлівна, кандидат медичних наук, доцент, викладач медсестринствав оториноларингології та Зубенко Алла Павлівна, кандидат медичних наук, викладач охорони праці в галузі, медичної та соціальної реабілітації. Як результат – лаконічна стабільність знань, які є основою медичної професії.
Гуманність, соціальна активність та порядність сформували авторитет викладача-науковця Верник Ганни Григорівни, кандидата медичних наук, доцента, голови циклової комісії медсестринства, викладача клінічного медсестринства в педіатрії, ріст і розвиток людини. Досконало відпрацьовані навички на практичних заняттях мають ефект постійного пошуку, командної роботи, компромісу в прийнятті рішень, що необхідно для одужання маленьких пацієнтів.
Ващенко Людмила Володимирівна, доктор медичних наук, професор, «Заслужений працівник охорони здоров’я», викладач клінічного медсестринства в педіатрії блискуче володіє діалогічним спілкуванням зі студентами: запальна, енциклопедично ерудована, з почуттям гумору і захоплена своєю працею. Неординарна у ставленні до музики, літератури, до роботи. Її яскраві професійні історії, «свіжі» неупереджені погляди, думки, припущення та констатація фактів - вражаюче цікаві!
«Вчаться у тих, кого люблять», - сказав великий Гьоте. Любов та повага здобувачів освіти до педагога може зробити справжні дива в справі навчання та виховання. Морально-етичні якості: відвертість, чесність, справедливість притаманні Василенко Євгенії Петрівні, кандидату медичних наук, викладачу епідеміології, медсестринства в інфектології. ЇЇ професійний досвід захоплює і надихає: перебування у вогнищах епідемії, спасіння маленьких пацієнтів, яких вона супроводжувала в санітарних літаках. Щирість, з якою вона допомагає кожному студенту і викладачу, які до неї звертаються зі своїми проблемами, безмежна. Вона гарант освітньо-професійної програми, вимоглива навіть у дрібницях і розуміє правильні орієнтири в сучасному освітньому просторі.
Викладач, переконаний у своїй професійній компетентності, впевнений у своєму успіху, має позитивний вплив на самооцінку студентів, стимулює у них прагнення до успіхів в навчальній діяльності і, в підсумку, впливає на їх розвиток і становлення. Майстер-класи педагогічної майстерності від Лагуна Анатолія Івановича, кандидата медичних наук, викладача стоматологічних захворювань та профілактичної медицини і Максудова Яшара Ісбат огли, директора, лікаря-стоматолога стоматологічної клініки ТОВ «Ефект», «Заслужений лікар України», «Відмінник охорони здоров'я», є покроковим алгоритмом досягнення успіху для амбітних студентів. Під їх керівництвом науково-дослідний гурток стоматології досліджував вплив паління на виникнення захворювань тканин ротової порожнини у підлітків. Отримані знання про шкідливу дію паління допомогли розробити профілактичні заходи, для попередження розвитку стоматологічних захворювань у молоді. Дієвими стали заходи: проведення інформаційних годин спілкування зі студентами; пропагування здорового способу життя у школах міста для підлітків, серед дорослого населення; проведення конкурсів плакатів, презентацій, буклетів, санбюлетней, флешмобів до Всесвітнього дня без тютюну.
Носар Анатолій Євгенович, кандидат медичних наук, доцент, викладач хірургії, клінічного медсестринства в хірургії розвиває в здобувачах освіти самостійність, сміливість мати власну точку зору та аргументи на її захист. У науковця особистий почерк - легко і невимушено створювати тандем співпраці зі студентами. Відсутність напруги прискорює порозуміння та сприйняття складної інформації. Під його керівництвом науково-дослідний гурток хірургії виявляє ранні симптоми патології венозної системи нижніх кінцівок у підлітків.
Войтенко Тетяна Олександрівна, кандидат медичних наук, викладач клінічного медсестринства у внутрішній медицині, медсестринства в геронтології, геріатрії, та паліативній медицині, відкрита і доступна для кожного студента та демонструє цілковиту до них довіру, не принижує їхньої гідності, дає можливість їм висловлювати свої думки і почуття, щиро цікавиться життям студентів, не байдужа до їхніх проблем. Під керівництвом науковця науково-дослідний гурток екології та профілактичної медицини вивчає роль збалансованого харчування у забезпеченні здорового способу життя студентської молоді.
Взаємодія викладача-науковця Захолодило Ігоря Вікторовича, кандидата медичних наук, викладача медсестринства в неврології, медсестринства в психіатрії та наркології, психічного здоров’я, ПТСР, зі здобувачами освіти на практичних заняттях в неврологічному відділенні лікарні надає можливість наповнити спілкування глибоким моральним змістом, позбавитися формальності, забезпечити партнерські стосунки, зрозуміти сутність принципів етики та деонтології.
У Наказного Миколи Олексійовича, доктора педагогічних наук, професора, «Відмінник освіти України», професійні якості гармонійно поєднуються з його загальною ерудицією. Лектор переконливо демонструє ефективність зв'язку навчання і виховання, наводить приклади вдалого впровадження педагогічних досягнень в медичну практику. Пізнавальна активність та творче кредо науковця формують у студентів потребу в особистісному розвитку та можливостях кар’єрного росту.
Лідер колективу Тетяна Тимченко впровадила в коледжі Дні науки зі здобувачами освіти, до яких приєднуються науковці з Дніпровського державного медичного університету, провідні спеціалісти у галузі охорони здоров’я, лікарі-практики та медичні сестри. Інформаційна платформа Днів науки стосується багатьох векторів медицини, які є актуальними у світовій медичній науці та практиці.
Науковець як педагог – це духовний, інтелектуальний та культурний взірець, що мотивує молодь рухатися вперед. Саме таку професійну майстерність демонструє Усенко Людмила Володимирівна, доктор медичних наук, професор кафедри анестезіології та інтенсивної терапії ДДМУ, член-кореспондент НАН України, член-кореспондент АМН України. Промови професорки є прикладом глибокого сенсу у боротьбі за життя. А життя завжди повинно мати світлий розум і духовне наповнення. Тому Людмила Володимирівна говорить про чистоту помислів в наукових дослідженнях, відкриттях та про ризики, що завжди супроводжують їх: велика користь або незворотні зміни.
Ефективність та силу впливу на емоції і свідомість здобувачів освіти має Мамчур Віталій Йосипович, доктор медичних наук, професор кафедри фармакології і клінічної фармакології ДДМУ, керівник регіонального відділення Державного експертного (фармакологічного) Центру Міністерства охорони здоров′я України (ДЕЦ МОЗ), Фармакологічного Нагляду за побічними діями лікарських засобів ДЕЦ МОЗ, член Президії ГО «Асоціація фармакологів України». Привітний, артистичний, мудрий, харизматичний, з почуттям гумору, спікер міжнародного рівня. Його талант лектора - в свободі спілкування. В нього закохується кожний слухач. Викладачі коледжу щасливі мати за колегу такого фахівця, який абсолютно щиро і щедро роздає всім те, чим сам володіє. В ньому все масштабно вражає!
В діалозі з Ледньовим Дмитром Олександровичем, кандидатом медичних наук, завідуючим приймально-діагностичного відділення лікарні швидкої медичної допомоги м. Кам'янське стає можливим задовольнити потреби здобувачів освіти у міцних знаннях, забезпечити спілкування та оперативність в прийнятті рішень у критичних ситуаціях.
Спілкування з хірургом-онкологом Курдаченко Олегом Леонідовичем, кандидатом медичних наук, викладачем медсестринства в хірургії та онкології, завідувачем онкологічним відділенням лікарем-онкологом КНП КМР «Міська лікарня №9», абсолютно змінює картину людського життя. Співчуття до ближнього, повага до людської гідності, розуміння цінності кожної хвилини присутності в житті - мають важливий вплив на становлення та свідомість студентів-медиків.
Незабутніми назавжди лишатимуться в нашій пам’яті видатні особистості, які виховали плеяду науковців, лікарів професіоналів-практиків. Патріарх медицини міста, Ткаченко Дмитро Пилипович, кандидат медичних наук, викладач медсестринства в акушерстві та гінекології, репродуктивного здоров’я та планування сім’ї, унікальний акушер-гінеколог, прожив надзвичайно складне, успішне, наповнене життя. Як в його улюбленій пісні «Два кольори мої, два кольори…». А життя дійсно було наповнене переможним кольором любові до жінки, яка виношує нове життя. Академічний і бездоганний стиль, глибинно сказане кожне слово і уважний погляд до аудиторії Деркачова Едуарда Анатолійовича, доктора медичних наук, професора, викладача основ екології та профілактичної медицини. Промови лектора були проникнуті розумінням екологічної трагедії країни і світу та навчали зберігати довкілля навколо себе і життя в собі. Елегантна та витончена Казакевич Лариса Іванівна, кандидат медичних наук, старший науковий співробітник, викладач клінічного медсестринства у внутрішній медицині, обстеження та оцінки стану здоров’я людини, неординарна особистість з активною життєвою позицією. Багато її учнів досягли високої професійної кар'єри в медицині. Мудрий Яловий Леонід Микитович, кандидат медичних наук, викладач стоматологічних захворювань та профілактичної медицини, «Заслужений лікар України» – сплав інтелекту та ерудиції, з великим багажем досвіду і знань. Запрошений до викладання Конох Микола Семенович став відкриттям для коледжу. Наукові роботи викладача - це глибока філософія медицини, сутність людських стосунків, обмін всесвітніми знаннями, що допомагають зберегти гуманність та усвідомлення життя як найвищої цінності.
Кожна зустріч з неординарними особистостями в житті молодих людей - яскравий взірець переможних життєвих історій та успіхів, підтвердження правильності вибору навчатися та займатись наукою.
Коледж співпрацює з 20 вітчизняними закладами вищої освіти та 6 міжнародними партнерами. З метою співпраці у напрямку наукової, навчальної, культурної діяльності колектив коледжу зустрівся online з колективами Колегіума Мазовія інноваційного університету та Університету економіки в Бидгощі (Польща) і ознайомився з Європейською та польською системами вищої освіти.
Під гаслом «Врятуємо життя разом!» у коледжі була організована та проведена міжнародна науково-практична онлайн-конференція за темою: «COVID-19: заходи та методи безпеки сьогодення», у роботі якої брали участь здобувачі освіти, науковці, академічні партнери зі Львова, Дніпра, Харкова, Кам’янського фахового медичного коледжу, Польщі; учасники з Ізраїлю, Камеруну, Словаччини, Ірландії, Узбекистану та Індії.
Здобувачі освіти коледжу беруть участь у Міжнародних медичних конгресах студентів та молодих вчених у м. Тернопіль на базі Державного медичного університету ім. І.Я. Горбачевського у форматі «Діалог молодих дослідників». Протягом 2021-2022 навчального року студенти і викладачі коледжу брали активну участь у роботі наукових конференцій, організованих Львівською медичною академією ім. А. Крупинського; Рівненською медичною академією; медичним фаховим коледжем ЗДМУ; Житомирським базовим фармацевтичним фаховим коледжем; Чернівецьким фаховим медичним коледжем та іншими закладами.
Дотримуючись принципів академічної доброчесності, відкритості та прозорості, коледж представляє у відкритому доступі репозиторій публікацій наукових статей здобувачів освіти, науково-педагогічних та педагогічних працівників.
Ми продовжуємо тримати науковий фронт і в умовах війни та приєднуємося до Європейської наукової спільноти. Тетяна Тимченко, директор коледжу; Тетяна Войтенко, кандидат медичних наук, викладач медсестринства при невідкладних станах; Наталія Якубович, голова циклової комісії терапії та хірургії, голова обласного методичного об’єднання викладачів дисциплін терапевтичного профілю, викладач вищої кваліфікаційної категорії, викладач-методист приєдналися до участі в Міжнародній науковій інтернет-конференції «Нові тенденції та невирішені питання у сфері медицини», м. Рига, з доповіддю: «Медицина – бронежилет життя».
Тетяна Тимченко відзначила в своїй статті: «Тільки беззаперечний простір свободи пошуку і спілкування з однодумцями – ровесниками, обмін ідеями і результатом роботи, є умовою цивілізаційних проривів, змін, що об’єднують, гуманізують, а не сіють ворожнечу. Саме так сформується нова генерація молодих вчених, на засадах незалежності від політичних впливів та ідеологій. Тільки так міцніють сучасні стосунки між молоддю – людяність, а не зіткнення протиріч; викристалізуються зерна мудрості навіть у зовсім ще юних науковців через усвідомлення того, що всі ми люди єдиного дому – планети Земля» [1].
Висновок. «Хочеш виховати та навчити духовну, успішну особистість? Спочатку виховай таку особистість у собі» - наголошує Євгенія Василенко, кандидат медичних наук, гарант освітньо-професійної програми. Успіх стане реальним, коли викладач любить свій предмет, знає його, володіє новітніми технологіями, розуміє запити сучасних здобувачів освіти. А нове молоде покоління, яке має в собі сплав міцних знань, зрілого досвіду від своїх Вчителів та нестримну енергію свободи, забезпечить щасливе майбутнє незалежної України.