Через складну епідеміологічну ситуацію розповсюдження вірусу Covid-19 в Україні і світі всі навчальні заклади в тому числі і Кам’янський фаховий медичний коледж запровадили карантинні заходи [1]. Розроблені схеми та плани руху потоків по коледжу. Відбувається контроль температури тіла медичним представником безконтактним термометром. У закладі розміщені антисептики. У разі виявлення у cтудентів чи співробітників закладу освіти ознак гострих респіраторних інфекцій, такі хворі розміщуються в ізоляторі до приїзду швидкої допомоги. Здійснюється постійна дезінфекція та провітрювання приміщень. Усі учасники освітнього процесу - у захисних масках або респіраторах та дотримуються соціальної дистанції [2]. Наразі у коледжі існує змішана форма навчання: деякі групи навчаються очно, а деяким прийшлося йти на самоізоляцію.
Для медичного коледжу постало проблемне питання впровадження в навчальний процес дистанційної освіти. Для модернізації навчального процесу і підготовки фахівців високого рівня на допомогу прийшли новаторські освітні технології.
На початку викладачі коледжу зіткнулися з проблемами онлайн-освіти: повільний розвиток швидкісного мобільного інтернету; відсутність інноваційного мислення у викладачів з традиційним викладанням дисциплін; недостатній рівень досвідченості викладачів у сфері формування онлайн курсів і програм; дефіцит методологічних розробок та практики дистанційного викладання і т.д. Актуальність даних питань та прагнення йти в ногу з часом і швидко адаптуватися до викликів часу спонукало нас до пошуку шляхів їх вирішення.
Налагодили зв’язки між усіма учасниками освітнього процесу: проінформували, які є опції, завдання, вимоги дистанційної форми навчання. Створили віртуальний простір для кожної студентської групи із застосуванням дистанційних технологій відео-, аудіо-, текстової та графічної інформації різних додатків.
До прикладу, основним інструментом для реалізації дистанційного навчання в освітньому процесі використали сервіс G-Suite for education. Завдяки сервісу змоделювали освітній процес так, щоб він не відрізнявся від звичайних занять і мав відповідну комунікаційну складову. Теоретичні та практичні заняття проводяться зі студентами у віртуальних класах за допомогою таких додатків як: GoogleClassroom, GoogleMeet, GoogleForms, GoogleDrive тощо. Сервіс надав можливість структурувати навчальні матеріали за розділами та темами по всім навчальним дисциплінам.
Важливою складовою освітнього процесу під час дистанційного навчання є зворотній зв’язок між здобувачами освіти та викладачем, що надає можливість контролювати якість навчання та проводити дискусії, чати; допомагає подолати психологічні бар’єри. Зворотній зв’язок реалізується завдяки засобам комунікації через електрону пошту, месенджери (Viber, Telegram та інші), відео-конференції (Zoom, GoogleMeet та інші), соціальні мережі (Instagram, Facebook, Telegram канал).
Із власного досвіду, для мене зручно користуватися сервісом Zoom під час проведення занять з медсестринства в інфектології. Цей сервіс простий у користуванні. Завдяки йому я організовую: онлайн-конференції та відео-зв’язки, спільні чати для переписки і обміну матеріалами; записую як свої звернення, так і спільні розмови; демонструю під час конференцій та семінарів матеріали на робочому столі свого ПК, смартфона чи планшета. Маю можливість: проводити конференцію безкоштовно до 40 хвилин, планувати конференції і заздалегідь запрошувати учасників.
Поєднання традиційних методів із цифровими технологіями надає заняттям різноманітності та збагачує інформаційний освітній простір. Обмін досвідом між колегами покращує якість надання освітніх послуг, а інтерактивні технології вдосконалюють професійні навички викладача.
Серед переваг дистанційного навчання визначаємо: економічність – непотрібні витрати на поїздки до закладу освіти для студентів з інших регіонів, здобуття освіти без відриву від основної роботи; зручність – можливість навчання у зручний час, у певному місці, відсутність обмежень у часі для засвоєння матеріалу, застосування самоконтролю, можливість одночасного використання великого обсягу навчальної інформації будь-якою кількістю студентів; актуальність – можливість упровадження новітніх педагогічних, психологічних, методичних розробок; технологічність – використання в освітньому процесі нових досягнень інформаційних і телекомунікаційних технологій; гнучкість – можливість викладення матеріалу курсу з урахуванням підготовки, здібностей студентів через створення альтернативних сайтів з більш детальної або додатковою інформацією з незрозумілих тем, а також низки питань – підказок тощо; інтерактивність – активне спілкування між студентами групи і викладачем, що значно посилює мотивацію до навчання, поліпшує засвоєння матеріалу.
Але окремі труднощі теж присутні: відсутність соціалізації - не можливо майбутньому фахівцю-медику дистанційно відпрацювати практичні навички, наприклад, маніпуляційну техніку на фантомах; комунікувати з пацієнтом та його близькими, колегами. Виникають перебої у доступі до віддалених ресурсів, що може призвести до втрати чи пошкодження даних; виникають складнощі контролю самостійного виконання завдань.
Сприймаємо етапи розвитку дистанційного навчання як самовдосконалення всіх учасників освітнього простору. Карантинні обмеження не причина припиняти навчальний та виховний процес.
Ситуація з COVID-19 навчила нас тому, що тільки за підтримки одне одного можливо подолати труднощі. Не залишились осторонь студенти нашого коледжу. За ініціативою ради студентського співуправління та підтримки директора Тетяни Тимченко у коледжі створили волонтерський загін, який допомагає закладам охорони здоров’я у проведені кампанії з вакцинації населення міста. Студенти-волонтери заповнюють необхідну медичну документацію та проводять роз’яснювальну роботу щодо необхідності вакцинації. Участь у волонтерських проєктах надає змогу студентам соціалізуватись: опанувати навички комунікації, навчитись працювати в команді і, по-справжньому, відчути своє місце в майбутній професії та впевнитися у правильності обраного шляху в медицину. Нові складнощі та виклики надають нам сили та досвід для розвитку і перемог у боротьбі за життя.