Сьогоднішній світ швидкоплинний, нестабільний, прозорий, гібридний, який ми не уявляємо без інформаційний медіакомунікацій. І в цьому світі зростає молоде покоління з новим типом мислення – кліповим.
Молоді люди - реалісти, які пов’язані з інформаційним суспільством та спілкуються в соціальних мережах, закритих чатах, завжди онлайн; працюють заради задоволення і реалізації власного призначення, хочуть бути собою та в гармонії зі світом, виявляють зацікавленість до суспільної діяльності, знань. Вони володіють технічною грамотністю, яка впливає на процес взаємної комунікації: запис розмов, занять, заходів, відео. Молодь намагається уникати маніпуляцій, нав’язування інших поглядів, ідей.
Темп і обсяг інформаційного потоку невпинно збільшується, що потребує нових підходів до вилучення та переробки інформації. Як наслідок цих процесів, відбувається зміна мислення молодих людей.
Новий тип мислення, що характеризується фрагментарністю, мозаїчністю та спрощеністю сприйняття інформації, отримав назву "кліпового". Кліпове мислення протиставляється книжковому, логічному мисленню та нагадує кнопкове перемикання між інформаційними блоками.
Кліпове мислення можна розглядати як альтернативу, що вступає в конфлікт з текстовою формою сучасного освітнього процесу. У молоді формуються нові здібності, до прикладу, вивчення історичних подій через прийняття картинок, які міняють одна одну, але пов’язані за темою. Це сприяє розвитку причинно-наслідкових зв’язків історичних процесів, але без розуміння логічних послідовностей через великий обсяг матеріалу.
До прикладу, використання технології Кроссенс для розвитку кліпового мислення на заняттях з історії України.
Запитання на розвиток інформаційної компетентності:
- Кого в історії України називають «Мойсей, рятівник і визволитель народу від польського рабства»?
- Причини укладання воєнно-політичного союзу з Московією (Рис.1).
Завдання на розвиток візуальної компетентності:
- Визначити історичні постаті Національно-визвольної війни українського народу ХVІІ ст. (Рис. 2).
Кліпове мислення – звичка сприймати інформацію за допомогою коротких, яскравих посилів, що втілені у форматі постеру, відеокліпу. Суть «кліпового мислення» полягає в здатності людини швидко переключатися між різними за сенсом фрагментами інформації та швидко її обробляти.
Кліпове мислення захищає від інформаційного перевантаження, перевтоми, переключає увагу на отримання необхідних знань та узагальнень історичних процесів, але має недоліки, які визначають науковці: обмеження живого спілкування, втрата бажання пізнавати нове, масовий розлад уваги, знищення інтересу до творчості, логічного осмислення та розуміння реальних життєвих процесів, зниження засвоєння знань та рівня успішності навчання.
З метою обмеження негативного прояву кліпового мислення освітянам необхідно мотивувати, заохочувати молодь до навчання. Пропонуємо мотиваційний алгоритм засвоєння знань: достовірна, повна, цікава, стисла інформація; практична користь; дозоване навчання – вивчення невеликої частини матеріалу за короткий час; різноманітні форми роботи; самостійний вибір студентами форм і методів роботи; зворотній зв’язок спілкування зі студентами в соціальних мережах; роль викладача в освітньому процесі, як мудрого, толерантного фасилітатора; застосування інтерактивних методик навчання. До прикладу, використання техніки «Музейна педагогіка».
Музейна педагогіка передбачає використання засобів активізації пізнавальної діяльності; розширення світогляду, інтересу до історії держави, міста, навчального закладу; виховання національної свідомості студентів на прикладах музейних експонатів.
Сучасне молоде покоління живе у світі інформаційних технологій, які формують у них так зване «кліпове мислення». Це означає поверхове та фрагментарне сприйняття інформації без глибокого аналізу, коли увага швидко перескакує з одного "кліпу" на інший. Розвиток телебачення та Інтернету сприяє тому, що молодь дедалі менше мислить логічно, звикаючи до постійної зміни образів та вимоги нових вражень. Так формується феномен кліпового мислення, характерний для сучасного покоління.
Висновки. Кліпове мислення - це особливість мислення сучасної людини, яка характеризується фрагментарним, мозаїчним сприйняттям інформації; виникає під впливом інформаційних технологій, соціальних мереж, онлайн-спілкування. Має як позитивні, так і негативні сторони.
Кліпове мислення ускладнює аналіз та логічне осмислення навчального матеріалу. Це вимагає адаптації освітніх методик до потреб молоді шляхом застосування інтерактивних підходів, що дозволяють засвоювати інформацію фрагментарно та візуально.
Кліпове мислення - виклик для освіти, адже ускладнює сприйняття інформації. Водночас, воно відкриває перспективи інтерактивного навчання. Завдання педагога - допомогти поєднати цілісне мислення з можливостями нових технологій, щоб молодь навчилася використовувати кліповість собі на благо.
Освіта має адаптуватися до потреб молоді з кліповим мисленням шляхом розробки нових ефективних методик та інструментів викладання, зберігаючи баланс з традиційними підходами.
Опубліковано: ІV Міжнародна науково-практична інтернет-конференція «Ресурсно-орієнтоване навчання в «3D»: доступність, діалог, динаміка». Збірник тез доповідей
PDF