Система виховної роботи є невід’ємною складовою освітнього процесу в Кам’янському фаховому медичному коледжі. Це цілісний механізм, який забезпечує потреби здобувачів освіти в отримані професійних компетентностей та сприяє вихованню патріотизму, національної самосвідомості; спонукає до активної участі у суспільному житті.
Війна загострила основні проблеми, обмежила можливості. Тому до процесу виховання активно залучили батьків здобувачів освіти та громадськість. Організували методичну роботу з актуальних проблем виховання разом із педагогами, кураторами академічних груп, психологічною службою, бібліотекарем, вихователями гуртожитку. Залучили активних здобувачів освіти до різних видів діяльності та за творчими здібностями. Згуртовували колективи академічних груп навколо волонтерської діяльності, участі в благодійних акціях, соціальних проєктах, творчих заходах. Звернули особливу увагу на соціальну захищеність і підтримку студентів. Плідно співпрацюємо з молодіжними та громадськими організаціями, об’єднаннями та колективами. Посилили спільну роботу з правоохоронними органами, соціальними службами з питань організації правової освіти та профілактичної роботи серед студентів.
У центрі виховного процесу є особистість – її нахили, здібності, потреби, інтереси, соціальний досвід, самосвідомість, характер. Уся виховна робота коледжу спрямована на випускника - фахівця-медика, який уміло володіє соціальними навичками і застосовує набуті практичні вміння в галузі медицини.
Яку ж особистість ми маємо виховати? Сучасному медику притаманні: патріотизм, відповідальність, працьовитість, гідність, самоповага, духовність.
Для формування професійних рис майбутнього фахівця застосовуємо дієві форми та методи виховання: зустрічі з представниками закладів охорони здоров’я, правоохоронних органів; з волонтерами. Проводимо студентські конференції, бесіди, диспути, професійні конкурси, години спілкувань з практичним психологом, інформаційно – просвітницькі заходи, благодійні акції тощо.
В умовах воєнного стану змінили формат проведення заходів. Це онлайн – бесіди, онлайн – дискусії, індивідуальні проєкти, обговорення історичних подій та документальних фільмів, створення презентацій та відеороликів до знаменних подій та медичних дат в соціальних мережах Facebook та Instagram.
У коледжі для здобувачів освіти створені 6 науково-дослідних, 14 предметних та 5 спортивних гуртків, щоб допомогти молоді розкрити їх творчий потенціал, здібності та обдарування.
Особливе місце в системі виховної роботи займає розвиток студентського співуправління, що дає змогу формувати атмосферу співробітництва педагогічного та студентського колективів.
До прикладу, представники Ради співуправління брали участь у засіданні обласної методичної ради фахових медичних коледжів Дніпропетровської області: «Актуальні питання залучення зовнішніх та внутрішніх стейкхолдерів до організації та реалізації освітнього процесу в медичному коледжі». Уповноважений з прав студентів коледжу був делегований спікером з доповіддю на ІХ Всеукраїнський форум взаємодії та розвитку: «Формування громадянської позиції задля участі в розбудові незалежної України».
Студенти, на чолі з Радою студентського співуправління, доєдналися до благодійної акції — “Зігрій воїна”, на меті якої є збір воску та парафіну для створення окопних свічок. Щире спілкування студентів з волонтерами відкрило багато сторінок діяльності цих добросердних людей.
У системі виховної роботи особливу увагу приділяємо національно-патріотичному вихованню, глибокому вивченню культури й традицій українського народу. До прикладу, аматорський колектив студентів коледжу посів ІІ місце у фольклорно-етнографічному фестивалі (м. Київ, 2023р.) в номінації «Театральне мистецтво» та отримав Диплом ІІ ступеня за презентацію Різдвяних свят. Дипломами в категорії «Аматор» нагороджені студенти за участь у Відкритому патріотичному фестивалі-конкурсі «Народ-герой героїв появляє» (м. Київ, 2022р.) в номінаціях «Художнє слово», «Фотомистецтво», «Медіамистецтво». Подяку від Науково-методичного центру вищої та фахової передвищої освіти отримав студентський колектив за участь у творчому челенджі «Вишиванка – місток єднання минулого, сьогодення та майбутнього українців». Студенти коледжу п’ятий рік поспіль лауреати міського молодіжного фестивалю–конкурсу української пісні «Вінок України».
Рада студентського співуправління співпрацює з молодіжними та громадськими організаціями. Це участь у соціальних акціях «Правила безпеки – правила життя»; у молодіжному онлайн-проєкті з неформальної освіти «100 хвилин для молоді»; у онлайн-зустрічах спільно з Центральною міською бібліотекою ім. Тараса Шевченка: «Схід і Захід разом», «Моя Україна – Соборна держава»; у поетичних онлайн-марафонах: «День рідної мови», «День патріотичного вірша», «Віч-на-віч з Т. Шевченком», «Єднаймо душі словом Кобзаря».
На засіданнях Ради співуправління обговорюються зустрічі з представниками правоохоронних органів; сімейно-родинне та статеве виховання молоді; родинні свята та сімейні династії; трудове виховання та формування любові до обраної професії.
Студентське самоврядування створює середовище для розвитку соціально значущих якостей здобувача освіти, допомагає швидко адаптуватися до сучасних змін у суспільстві та брати в них активну участь. Благодійні акції, соціальні проєкти, тренінги з надання екстреної медичної допомоги, майстер-класи з вдосконалення практичних навичок, участь в міжнародних науково-практичних конференцій сприяє формуванню лідерських, організаторських, командних та комунікативних якостей [1].
В коледжі організована волонтерська діяльність, де активна та небайдужа студентська молодь отримує ґрунтовні знання й досвід, нaбуває нoвих умiнь і навичок [1].
Активна участь батьків в освітньому процесі дійсно сприяє поглибленню мотивації навчання та соціалізації студентів. Вирішуються проблемні питання, надаються поради щодо психологічної підтримки та виховання їх дітей.
Отже, у Кам’янському фаховому медичному коледжі створена чітка, структурована, ефективна система виховної роботи, яка допомагає формуванню у студентів навичок самоосвіти, самоаналізу; розвитку їх індивідуальних здібностей, творчих задатків; самовизначенню та самореалізації. Сформоване комфортне освітнє середовище - сприяє створенню у здобувачів освіти позитивного психоемоційнойного стану та підвищенню стресостійкості до труднощів сьогодення; зміцненню дружніх стосунків, толерантності та підтримки в молодіжному просторі. Зусилля не марні. Взаємодопомога, довіра і повага серед молоді - головні результати в системі виховної роботи.