Стоматологія залишається однією з найбільш актуальних та затребуваних галузей медицини. Від здоров’я зубів, тобто від стоматологічного здоров’я, у значній мірі залежить здоров’я людини у цілому. За останнє десятиліття у стоматології відбувся відчутний прогрес завдяки накопиченню нових знань про захворювання зубів та розвитку інноваційних технологій лікування та відновлення (протезування) зубів. Варто лише на мить озирнутися в недалеке минуле, щоб зрозуміти наскільки стрімко розвивається стоматологія, як хірургічна та ортопедична, так і естетична.
Стоматологія як наука складається з багатьох напрямків: підготовка до лікування; анестезія; діагностика; планування; лікування кореневих каналів, пульпитів, переодонтитів, карієсу; дентальна імплантологія; ортодонтія; видалення зубів; ортопедія і протезування та інше.
З огляду наукової та професійної літератури можна відмітити кілька тенденцій розвитку стоматології у майбутньому. Cуттєво зменшиться кількість складних випадків та ускладнень після стоматологічного лікування. Діагностика, лікування та протезування стане більш простим та зручним для стоматологів та зубних техніків та комфортним і безпечним для пацієнтів. Помилки в лікуванні будуть зведені до мінімуму. Лікар-стоматолог супроводжуватиме пацієнта впродовж життя, від народження до глибокої старості. Діагностиці буде приділятися більше часу. Довготривалі стоматологічні процедури, такі як протезування та ортодонтичне лікування, прискоряться. Головним методом протезування відсутніх зубів залишиться протезування з опорою на дентальні імпланти. Мікропротезування стане основним методом реставрації зубів. Мостоподібні та знімні протези будуть модернізовані.
Важлива роль в стоматології відводиться профілактиці. Розпочинати її потрібно з раннього дитинства. Існують спеціальні схеми профілактики карієсу у зовсім маленьких дітей, безпечні і надійні засоби лікування. Саме тому студенти коледжу опановують алгоритми догляду за порожниною рота, профілактики карієсу, попередження інших стоматологічних захворювань; проводять науково-дослідну роботу: вивчають вплив шкідливих звичок, до прикладу, куріння, на стан та зовнішній вигляд (колір) зубів, спостерігають патологічні процеси тканин ротової порожнини та розробляють профілактичні заходи.
З появою комп’ютерної томографії з’явилася можливість отримувати зображення каналів зубів. Спеціальні стоматологічні томографи дозволять досліджувати структуру дентинних канальців, порушення структури емалі, що важливо при діагностиці карієсу, навколокореневі зміни на початкових стадіях захворювання тощо. Роль комп’ютерної томографії і далі буде зростати. Цифрові томографи, що з’єднані з системами стереолітографії або тривимірними принтерами, дозволять надавати стоматологічну допомогу пацієнтам на значно якісному рівні. При цьому основним завданням стоматолога та зубного техніка буде інтерпретація діагностичних даних та планування відповідного лікування.
Технології лікування карієсу розвиваються за двома напрямами: перший напрям – розробка і вдосконалення способів обробки каріозної порожнини (лазер, ультразвук, холодна плазма); другий напрям – удосконалення способів реставрації (пломбування) зубів. Майбутнє за вкладками, накладками та вінірами.
До прикладу, лікування карієсу: стоматолог виконує КТ зуба, визначає ступінь руйнування уражених тканин, ультразвуковим інструментом оброблює каріозну порожнину, видаляє пом’якшений дентин та емаль в межах здорових тканин, за допомогою комп’ютерної програми сканує зуб тривимірним внутрішньоротовим сканером і визначає недостатню частину зуба. Зубний технік виточує тривимірним станком з ЧПУ вкладку із цілісного матеріалу. Стоматолог фіксує вкладку на обробленій каріозній порожнині, перевіряє її на прилягання та висоту.
Для виконання наведених робіт необхідна сучасна та якісна підготовка зубного техніка, справжнього професіонала своєї справи, який зможе працювати на станку з ЧПУ і тривимірних принтерах та виготовляти усі види зубних протезів. Недаремно для формування професійних компетентностей майбутніх фахівців у коледжі викладаються нові дисципліни, такі як «Моделювання», «Сучасні технології, термопласти», «Сучасні технології, кераміка».
Звичайні брекет-системи зміняться подібними ортодонтичними конструкціями, які змоделюють та виготовлять за допомогою комп’ютера індивідуально для кожного пацієнта. До прикладу, система Incognito від ЗМ. Кількість ортодонтичних пацієнтів збільшиться, а ортодонтичне лікування (профілактика порушень прикусу) буде призначатися з раннього дитинства. Знімні ортодонтичні конструкції («пластинки» та «трейнери») поступово зміняться на незнімні, що скоротить терміни ортодонтичного лікування у дітей. Якщо зараз середній вік ортодонтичного пацієнта – 18-30 років, то через 10-20 років він зменшиться в 2 рази, а значить покращиться якість життя населення.
Сьогодні та в майбутньому самим перспективним способом відновлення втрачених зубів - це дентальна імплантація. Послідовність дій при встановленні імплантів за хірургічними та ортопедичними протоколами будуть стрімко рухатись до спрощення та прискорення лікування. Стоматологи вважають, що основний імплантологічний тренд – негайна імплантація одразу після видалення зубів. Актуальним стане виготовлення тимчасових протезів та протезів з опорою на імпланти. А значить зросте і потреба в компетентних фахівцях - зубних техніках, здатних працювати з сучасними і передовими технологіями виготовлення зубних протезів.
Змінюються і зуботехнічні лабораторії. Доля металевих каркасів для протезів зменшується на користь кераміки та матеріалів на основі оксиду цирконію, склокераміки та ін. Залишаться сплави дорогоцінних металів, титану, з’являться нові, більш зручні в роботі, біоінертні сплави. Вся інформація про пацієнта буде надходити у лабораторію в електронному вигляді. Асортимент послуг розшириться за рахунок мікропротезів і субпротезів (вкладки, вініри, коронки та ін.)
Викладачі зуботехнічних дисциплін коледжу навчають здобувачів освіти новим технологіям виготовлення термопластичних знімних та незнімних протезів, бюгельних протезів та керамічних незнімних протезів. За допомогою навчальних дисциплін, таких як техніка виготовлення незнімних протезів (суцільно-литі конструкції, металокерамічні конструкції), бюгельне протезування, моделювання, сучасні технології, закладається фундамент професійної компетентності зубного техніка та його подальший професійний успіх, який буде залежати від здатності ним реалізувати власний потенціал в реальній практичній діяльності.
В перспективі: впровадження у навчання занять з опануванням роботи на станку з ЧПУ, тривимірним сканером та роботи з імплантами і вінірами; з ознайомленням імплантології. Поступово оновлюються зуботехнічні лабораторії. Поряд з кімнатою для кераміки планується кімната для виготовлення робіт з цирконію. Наявність станків з ЧПУ дозволять виготовляти усі види зубних протезів.
Висновок. Стоматологія сьогодні розвивається по всім напрямкам дуже стрімко. Постійно з’являються новітні технології лікування та протезування пацієнтів. Для підготовки зубних техніків необхідно впроваджувати в освіту сучасні тенденції виготовлення незнімних протезів на імплантах, виготовлення знімних протезів на імплантах, виготовлення незнімних протезів за допомогою 3D технологій та станків з ЧПУ. Такий підхід у викладанні збільшує у здобувачів освіти зацікавленість та позитивну мотивацію до навчання, підвищує якість їх освіти, сприяє розвитку у них аналітичних здібностей, навчає працювати у команді та знаходити раціональне вирішення проблеми, формує професійні компетентності, дає можливість підготувати кваліфікованих та конкурентноспроможніх фахівців на ринку праці.