Глобальна інформатизація суспільства одна із домінуючих тенденцій цивілізації ХХІ століття. Завдяки стрімкому розвитку засобів інформаційних та комунікаційних технологій виникає нове інформаційне середовище проживання та життєдіяльності, формується інформаційне суспільство. Освіта не є виключенням в цьому процесі.
Саме тому перед системою освіти, сьогодні постає нова проблема – підготувати нове покоління до самостійного прийняття рішень та відповідальної дії, до життя та професійної діяльності у високорозвиненому інформаційному середовищі. Відбувається зміна принципів, концепцій і цілей освіти. Основним критерієм ефективності використання нових інформаційних технологій у закладі освіти є вже не наявність певної кількості комп’ютерів, а створення інформаційного освітнього простору.
Поняття «інформаційне освітнє середовище» – відносно новий термін, що став останнім часом широко використовуватись, це: системно організована сукупність інформаційного, технічного, навчально-методичного забезпечення, яке нерозривно пов’язане з людиною як суб’єктом освітнього процесу; організаційно-методичні засоби, сукупність технічних і програмних засобів зберігання, оброблення, передавання інформації, що забезпечують оперативний доступ до інформації і здійснення освітніх наукових комунікацій; система, у якій на інформаційному рівні задіяні та пов’язані між собою всі учасники освітнього процесу: адміністрація закладу – педагоги – здобувачі освіти – батьки.
Для ефективного функціонування інформаційного освітнього середовища в освітньому закладі необхідно, перш за все створення інформаційної служби, яка забезпечить підтримку та розвиток інформаційного освітнього середовища закладу освіти. В подальшому необхідно підготувати кадри для роботи з використанням ресурсів інформаційного освітнього середовища. Не менш важливим є технічне та технологічне забезпечення функціонування інформаційного освітнього середовища, розробка та підтримка інформаційно-освітніх ресурсів, розміщення і збереження матеріалів, створених в рамках освітнього процесу.
Створення єдиного інформаційного середовища сприяє розвитку навчальної, педагогічної, управлінської й обслуговуючої діяльності закладу освіти, де провідну роль відіграють інформаційно комунікаційні технології, що дозволяють підвищити якість і доступність освітнього процесу. Крім того розвиває здібності здобувачів освіти, задовольняє їхні потребам і готує до майбутнього самостійного життя. Завдання, які покладені на функціонування інформаційного середовища, можливі за умови функціонування веб-сайтів закладу освіти.
Сайт Кам’янського фахового медичного коледжу представлений в Інтернеті на домені med.cc.ua, інформаційний ресурс сайту коледжу формується відповідно до діяльності всіх структурних підрозділів коледжу, викладачів, здобувачів освіти, батьків та зацікавлених осіб.
Веб-сайт є важливим інформаційним ресурсом, наявність веб-сайту коледжу на сьогодні є обов'язковою умовою успішної діяльності. Актуальність веб-сайту обумовлюється можливістю оперативно розміщувати офіційну інформацію щодо діяльності коледжу. Для учасників освітнього процесу веб-сайт — це можливість швидко отримати необхідні методичні та навчальні матеріали, інформацію про коледж, а також широке поле для обміну досвідом, ідеями. Дієвий веб-сайт закладу освіти, відкриває нові можливості в організації освітнього процесу, оскільки сучасні інформаційно-комунікаційні технології дозволяють застосовувати дистанційне (електронне) навчання.
Щоб він почав працювати на імідж коледжу, потрібно правильно наповнювати та використовувати всі переваги цього ресурсу. Робота з сайтом – це робота не одного дня і навіть не одного тижня. Створення і підтримка Веб сайту є предметом діяльності команди коледжу.
Однією з важливих складових веб-сайту є його структура. Головна сторінка сайту представлена на слайді.
Розділ «Про коледж» містить інформацію про історію заснування коледжу, нормативні документи, положення, навчально-методичне та інформаційне забезпечення освітньої діяльності, звітність, інформацію про циклові комісії, відділи, відділення, презентація матеріально-технічної бази Кам’янського медичного коледжу, інформацію про адміністрацію коледжу, кадровий склад та контакти. У розділі «Новини» – розміщені оголошення та інформація про різноманітні заходи, що проходять у коледжі. Зазначу, що інформація, яка носить характер новин та актуальних інформаційних повідомлень повинна подаватися не пізніше однієї доби, до чи після події або заходу. Розділ «Вступнику» містить інформацію для абітурієнтів: перелік освітньо-професійних програм, правила прийому, розклад вступних випробувань, Дні відкритих дверей, тощо. У розділі «Студенту» розміщена інформація про середовище дистанційного навчання на базі коледжу, про діяльність студентського самоврядування, роботу секцій та гуртків, бібліотеки, Уповноваженого з прав студентів, соціального педагога, практичного психолога, роботу гуртожитку, окрім того сторінка безпеки для молоді, скринька довіри та оплата послуг.
У розділі «Післядипломна освіта» розміщена інформація про курси підвищення кваліфікації молодших спеціалістів з медичною освітою.
У розділі «Освітній процес» розміщена інформація про організацію освітнього процесу під час карантину, внутрішнє забезпечення якості освіти, організацію освітнього процесу, практичного навчання, академічну мобільність, академічну доброчесність.
У розділі «Міжнародна співпраця» розміщена інформація про угоди з міжнародними партнерами, події міжнародної співпраці, публікації.
Окрім сайту, при створені інформаційного освітнього середовища в Кам’янському фаховому коледжі ми активно користуємося месенджерами та сторінками в соціальних мережах. На сьогодні Telegram-канал являється популярним та багатофункціональним мессенджером. Telegram-канал Кам’янського фахового медичного коледжу створено для поширення публічної інформації про коледж, висвітлення новин, подій та анонсування заходів – це тренд, через який відбувається комунікація адміністрації, викладачів та здобувачів коледжу. Окрім того, студенти коледжу легко можуть дізнаватись розклад навчальних занять, користуючись Telegram-каналом коледжу.
Сторінки в Instagram та Facebook дають можливість дізнатися про коледж, умови вступу та поспілкуватися із адміністрацією, викладачами та студентами. Використання позитивних сторін соціальних мереж (зручність, велика інформативність, вседоступність, неформальність, психологічний комфорт) дозволяють сформувати ефективне середовище для здійснення успішної комунікації між викладачем та студентом у позааудиторний час, долають будь-які бар’єри в обмеженості доступу, створюють сприятливий психологічний клімат.
На нашому каналі в YouTube можна переглянути віртуальні екскурсії коледжем, подивитись інтерв’ю та сюжети. Питання «Академічної доброчесності», «Тиждень права», як працювати в Google Classroom та ZOOM під час дистанційного навчання розкажуть наші здобувачі освіти. Також, на каналі в YouTube, ви дізнаєтеся про різноманітні заходи, які проводить наш коледж.
Викладене вище дозволяє дійти висновку, що соціальна значущість процесу створення інформаційного освітнього середовища, яке поєднує в собі функції традиційних методів навчання і педагогічних інновацій, беззаперечна. Місія такого інформаційного середовища полягає в тому, щоб всебічно сприяти оперативному забезпеченню молоді, що навчається, максимально повною інформацією, формуючи в майбутніх фахівців готовність до роботи в умовах інформаційного суспільства.