Стоматологія ортопедична є розгалуженою, функціонально затребуваною галуззю практичної медицини в Україні. Зусилля медиків у цій сфері, їх професіоналізм, стрімкий розвиток сучасних технологій європейського рівня забезпечують системний підхід до збереження здоров'я населення України різних вікових категорій.
Розуміння медиками цілісності будови людського організму, взаємозалежність функцій систем та органів допомагають знання з дисципліни «Анатомія людини», яка першою прочиняє студентам двері у багатовимірний світ складної організації людського тіла [2]. Вона як візитівка медичної професії.
Навчаючись за освітньо-професійною програмою Стоматологія ортопедична, майбутні зубні техніки опановують дисципліну «Анатомія та фізіологія з елементами біомеханіки жувального апарату». Це саме той інформаційний матеріал, який потрібний для здобувачів освіти, щоб відбутися у професії, мати всі необхідні знання для формування особистісних та професійних якостей, та навчитись застосовувати їх у житті.
З метою якісного засвоєння знань, формування критичного мислення, так необхідного у роботі зубного техніка, у сучасний освітній простір широко та успішно впроваджуються інноваційні педагогічні технології.
Мета дослідження - вибір оптимальних методів навчання для якісного засвоєння теорії з анатомії та фізіології з елементами біомеханіки жувального апарату та впровадження цих знань в практичну діяльність майбутнього зубного техніка.
Результати дослідження. Із досвіду роботи, впровадження в освіту інноваційних педагогічних технологій - зміцнює і розвиває професійну мотивацію майбутніх зубних техніків, що, як відомо, є провідним двигуном у бажанні навчитись і вчитись постійно; спонукає до самостійності та творчості, враховуючи необхідні складові критичного мислення, що дає право та можливість вибору; надає впевненості у прийняті виклику складною ситуацією, щодо осмислення та пошуком її вирішення; формує спрацьованість у командній роботі і в такій же мірі сприяє виробленню ефективних рішень, генерації нових ідей; навчає знаходити і використовувати різні джерела інформації та застосовувати комп’ютерне моделювання у професійній діяльності.
Сьогодні здобувачі освіти мають можливість здобути і неформальну освіту: найбільш зацікавлені студенти самотужки навчаються на ефективних курсах з 3D моделювання зубів та роботи на 3D принтерах; або на курсах естетики керамічних протезів, де здобувають навички грамотно, естетично та функціонально поєднувати зуботехнічні матеріали при виготовленні протезів різної складності [2].
Завдяки використанню на теоретичних заняттях мультимедійних технологій, викладачі зуботехнічних дисциплін демонструють здобувачам освіти новітні досягнення в стоматології ортопедичній, роботи окремих майстрів, найбільш вдалі ортопедичні конструкції тощо. Дуже ефективно спрацьовують порівняння застарілих технологій та сучасних стоматологічних конструкцій, які повністю відповідають функціональним особливостям пацієнта. Зі студентами обговорюються їх переваги.
Наявність сучасних моделей, муляжів, фантомів та апаратів: магнітних артикуляторів, паралелометрів, лицьової дуги тощо, забезпечує краще засвоєння матеріалу та практичних навичок, вселяє впевненість у можливість досягнення успіху.
Неоцінену роль відіграють мотиваційні ролики, які надсилають наші успішні випускники з різних областей України. Яскраво, емоційно, як досвідчені спікери, вони розкривають історію свого успіху та достатку. За цим стоїть значна організаційна робота викладачів та зв’язки з випускниками, і це має глибокий сенс і надихаючу мотивацію для наших студентів.
Викладачі зуботехнічних дисциплін особистим прикладом мотивують здобувачів освіти щодо постійного вдосконалення практичних вмінь та навичок. Дискутуємо про практичне значення отриманих знань для кожного особисто із здобувачів освіти. Впроваджуємо у практичне навчання елементи науково-дослідної роботи. До прикладу, здобувачі освіти науково-дослідного гуртка стоматології вивчили вплив паління на виникнення захворювань тканин ротової порожнини, виявили клінічно-інструментальними методами ураження слизової оболонки рота у студентів, що палять та визначили фактори ризику розвитку стоматологічних хвороб у молоді [1]. Результати досліджень підтвердили причинно-наслідковий взаємозв'язок між різними захворюваннями організму і деформаціями зубощелепного апарату, а проведена робота допомогла гуртківцям розробити профілактичні заходи для їх попередження.
Інший приклад, на практичному занятті з теми «Ознаки оклюзії, фізіологічних та патологічних прикусів» здобувачі освіти опановують термінологію, аналізують та обговорюють фото й відео до та після лікування патологічних прикусів. Цікавим для студентів є дослідження, яке спрямоване на виявлення видів прикусів. На передодні заняття здобувачі освіти, об’єднавшись групами, провели огляд ротової порожнини у 100 студентів віком від 14 до 18 років, для того, щоб оцінити їх стоматологічний статус. Отримані результати проаналізовали на практичному занятті (табл. 1).
Практична цінність даної теми для зубного техніка обумовлена тим, що розвиток зубощелепної системи людини має свої морфологічні та функціональні особливості протягом усього періоду життя [1]. Вміння оцінити вікову норму при фізіологічному тимчасовому, змінному та постійному прикусах дозволяє надалі уникнути помилок при діагностиці зубощелепних аномалій. Приклад дослідження доводить, що своєчасна діагностика порушень функцій ковтання, жування, дихання та мовлення, а також виявлення шкідливих звичок у дітей раннього віку сприяє попередженню розвитку аномалій.
Важливість знань фізіологічних та патологічних змін, розвиток аномалій особливості зубощелепного апарату у пацієнтів наводить на справедливу думку, що потрібні універсальні фахівці зубні техніки, які здатні створити найпростішу (умовно), найскладнішу (безумовно) ортопедичну конструкцію. Вибір конструкції залежить від виду патології, деформації і від різної фінансової спроможності пацієнта. Викладачі разом зі студентами навіть побудували уявні сходинки професійної майстерності зубних техніків (Рис. 1).
Рис. 1 Сходинки професійної майстерності
Так здобувачі освіти краще усвідомлюють необхідність професії зубного техніка, оскільки більшість населення України має патології зубощелепного апарату. Навіть народилася крилата теза для студентів відділення стоматології ортопедичної: «Ви ще вчитесь, а ваші пацієнти вже чекають на вас».
Ще багато інших деталей та особливостей вміщує в себе світ професійної майстерності зубних техніків [2]. І це спонукає вчитись краще і не зупинятися на досягнутому. Розуміємо, що мотивація повинна зміцнюватись завдяки якісним теоретичним знанням, опануванню універсальними навичками та формуванню індивідуального стилю в розгалуженні різноманітних ортопедичних конструкцій та знаходженні свого місця в майбутній професії.
Висновки. Вибір оптимальних методів навчання, таких як цифрові технології, інтерактивна взаємодія, мультимедійний супровід, діалог, елементи наукових досліджень, особистісно-орієнтовне спрямування, застосування та демонстрація сучасних досягнень в стоматології ортопедичній, майстер-класи за участю кращих випускників відділення, запрошення майстрів провідних зуботехнічних лабораторій міста та області, участь у профорієнтаційних акціях, збагачує здобувачів освіти знаннями в опануванні анатомії та фізіології. Організований освітній процес забезпечує якісну освіту, що відповідає потребам суспільства та презентації себе у європейському просторі. Наголошуємо, що проста, вдала, зручна для пацієнта робота зубного техніка, має таку ж високу ціну як і брекети з діамантами, коронки з оксиду цирконію, імпланти. Головне - повернути пацієнту біологічні функції зубощелепного апарату [1]. В цьому доцільність роботи зубного техніка у тандемі з лікарем-стоматологом, у постійному обміну досвідом і прогресі, що в сучасному просторі ортопедичної стоматології носить промовисту назву «Біо-логічне протезування».