Актуальність. Фундамент здоров’я дорослої людини закладається в дитячому та підлітковому віці. Сьогодні стан стоматологічного здоров'я у підлітків характеризується зростанням питомої ваги факторів ризику формування і прогресування основних стоматологічних захворювань.
Відомо, що патогенез захворювань тканин пародонту тісно пов'язаний з наявністю шкідливої звички — паління [1]. Набувають популярності серед підлітків альтернативні види паління: електронні сигарети (e-сигарети, вейпи), кальян, пристрої для нагрівання тютюну. Не існує безпечних видів паління, однаково шкідливо діє на організм активне й пасивне паління, яке підриває здоров'я людини та загрожує її життю [2].
Вплив шкідливих компонентів тютюну на стан ротової порожнини відбувається безпосередньо через слизову оболонку ротової порожнини.
Мета дослідження науково-дослідного гуртка стоматології - вивчити стан слизової оболонки порожнини рота серед підлітків, що палять та розробити лікувально-профілактичні рекомендації.
Матеріали і методи. Гуртківці провели анонімне анкетування 100 студентів віком від 17 до 19 років 1 курсу відділення «Стоматологія ортопедична» Кам’янського фахового медичного коледжу. Респонденти відповіли на запитання: самооцінка стану стоматологічного здоров’я; дотримання особистої гігієни порожнини рота; використання допоміжних засобів гігієни; характер харчування; своєчасне відвідування лікаря-стоматолога з метою профілактичного огляду тощо. Під час проведення науково-дослідної роботи гуртківці на практиці в стоматологічній клініці ознайомилися з клінічним обстеженням пацієнтів на стоматологічні захворювання. За допомогою стоматологічних дзеркал, зондів та екскаваторів провели обстеження тканин ротової порожнини у студентів під наглядом лікаря-стоматолога.
Результати дослідження. Слід зауважити, що 58% студентів палять, серед них 49% - викурюють до 10 сигарет за добу, 29% - викурюють більше 10 сигарет за добу і 22% - надають перевагу електронним сигаретам. Клінічне обстеження слизової оболонки ротової порожнини у курців свідчить про залежність патологічних процесів від кількості викурених сигарет за добу (Рис. 1).
Результати обстеження стану щелепно-лицьової ділянки та слизової оболонки рота; зубного ряду на наявність зубного каменю, рухливості зубів, оголення шийки зуба, чутливості зубів, кровоточивості ясен підтвердили, що у підлітків, які палять, спостерігаються патологічні процеси тканин ротової порожнини. У респондентів, які не палять, у 10-12 разів менше виявлено такі самі ознаки у порівнянні з тими, хто палить (Рис. 2).
За результатами анкетування встановили, що юнаки та дівчата при виборі засобу для чищення зубів перевагу надають зубній пасті з відбілюючим ефектом та користуються нею постійно (Рис.3). Підлітки не враховують те, що відноситись до відбілювання зубів треба дуже обережно, оскільки вони мають абразивні компоненти. Студенти мало обізнані про лікувально-профілактичні пасти: протикаріозні, рослиновмісні; підвищеної очищувальної дії; сольові; такі, що містять біологічно активні речовини; протигрибкові.
Аналіз використання засобів та предметів особистої гігієни порожнини рота засвідчив низький рівень обізнаності серед підлітків щодо застосування ними різних предметів і засобів гігієни, таких як флос та іригатори.
Із додаткових засобів та предметів гігієни частіше студенти використовують жувальну гумку та ополіскувач (Рис. 4).
Висновки. Аналіз результатів дослідження свідчить про необхідність формувати у підлітків позитивне ставлення до здорового способу життя й збереження стоматологічного здоров’я. Отримані знання допомогли гуртківцям розробити лікувально-профілактичні рекомендації для молоді з урахуванням гігієнічного стану порожнини рота для різних гендерних груп. Студенти створили буклети з правилами використання засобів та предметів особистої гігієни порожнини рота.
Дієвими стали заходи: впровадження у робочу програму з дисципліни «Стоматологічні захворювання та профілактична медицина» заняття за темою: «Вплив паління на розвиток стоматологічних захворювань»; проведення інформаційних годин спілкування зі студентами освітньо-професійних програм Лікувальна, Акушерська, Сестринська справи та Стоматологія ортопедична; пропагування здорового способу життя у школах міста для дітей молодших та старших класів, проведення конкурсів плакатів, презентацій, буклетів, санбюлетнів, флешмоб до Всесвітнього дня без тютюну, до прикладу, «Кидаю палити!», «Загаси цигарку!», «Кидай курити зараз!», «Ефективні заходи протидії курінню»; долучення батьків до акції на сторінці сайту коледжу «Педагогічна вітальня для батьків - «Нам потрібна Ваша підтримка».
Набуті знання та вміння майбутні фахівці зможуть використати у своїй подальшій практичній діяльності, в роботі закладів охорони здоров’я стоматологічного спрямування, а саме: проводити просвітницьку роботу серед населення різних вікових груп для підтримки рівня стоматологічного здоров’я; рекомендувати засоби та предмети особистої гігієни ротової порожнини, правильний догляд за різними конструкціями незнімних і знімних протезів, ортодонтичних та щелепно-лицевих апаратів; аналізувати інформацію та розв’язувати нестандартні стоматологічні проблеми пацієнтів [3].