У сучасному світі волонтерська діяльність стає все більш важливою складовою професійної компетентності студента-медика. Волонтерство – це не просто добровільна допомога, це ключ до успішної кар'єри медика.
Волонтерська діяльність дає можливість розвинути емпатію та відповідальність для налагодження контакту з пацієнтами та розуміння їхніх потреб; вдосконалити уміння знаходити спільну мову з людьми незалежно від їхнього досвіду чи соціального становища; проявити лідерські якості; набути практичного досвіду; підвищити мотивацію до навчання.
Приклади успішної реалізації волонтерських проєктів у Кам’янському фаховому медичному коледжі.
Волонтерська діяльність – це шлях до саморозвитку, допомоги людям та розвитку культури волонтерства.
Студенти-волонтери допомагають викладачам коледжу у проведенні навчальних заходів (тренінгів, майстер-класів) для населення міста та області.
Студенти волонтерського загону «Милосердя» надають допомогу людям, які перебувають у складних життєвих обставинах: розвантажують фури з речами першої необхідності для внутрішньо переміщених осіб, ініціюють благодійні акції для вихованців будинку дитини [2].
Cтуденти-волонтери здійснюють догляд за людьми, які потребують підтримки: надають допомогу дітям у відділенні педіатрії та самотнім людям; працюють у пансіонаті для літніх людей, у геріатричному відділенні та місцевому хоспісі, де набувають практичних навичок догляду за людьми похилого віку.
Волонтерська робота у школах міста сприяє профорієнтації та формує життєві навички. Студенти проводять заняття про медичні професії, навчають наданню домедичної допомоги, беруть участь у профілактичних заходах. Створення позитивного простору під час повітряних тривог виховує культуру волонтерства та командної роботи.
Завдяки цій діяльності студенти удосконалюють свої фахові компетентності, формують професійну спрямованість, набувають навичок активної доброчинної діяльності, розвивають такі загальнолюдські цінності, як милосердя, турбота та допомога; набувають соціальних навичок комунікації з пацієнтами та їхніми близькими.
Волонтерство – це шлях до перемоги.
Студенти допомагають пораненим військовим у шпиталях, готують потрібні речі для фронту. Зустрічі з реабілітованими воїнами виховують шанобливе ставлення до захисників України. Така волонтерська робота виховує справжній патріотизм та милосердя у молодого покоління.
Волонтерство – це досвід подолання труднощів під час криз.
Під час пандемії COVID-19 студенти-волонтери надавали допомогу медикам, займалися оформленням документації та санітарною просвітою. Така волонтерська діяльність формує у студентів навички долати перешкоди у майбутній професії, а також можливість на власні очі побачити роботу закладів охорони здоров'я.
Донорство – це волонтерство, яке рятує життя.
Студенти-медики активно пропагують донорство, адже воно врятовує життя. Участь та перемога у міському літературному конкурсі «Донорство – це життя» спонукали самих стати донорами та поширювати розуміння його важливості серед молоді.
Волонтерство – це шлях до збереження нашого довкілля для майбутніх поколінь.
Студенти беруть участь у прибиранні території коледжу, долучаються до акції "World Cleanup Day", поширюють соціальну рекламу про економію енергії. Такі заходи виховують культуру чистоти, об’єднують зусилля задля екологічного майбутнього.
Висновки. Волонтерська діяльність є важливим ресурсом для професійного становлення та формування компетентностей студентів-медиків.
Волонтерство – це цінний досвід, який допомагає стати чуйною, відповідальною та комунікабельною людиною; можливість набути практичних навичок на базах закладів охорони здоров’я, вдосконалювати професійні якості, розвивати особистісні характеристики, необхідні для ефективної роботи.
Під час волонтерської роботи відбувається активний діалог студента з пацієнтами, медперсоналом, іншими волонтерами.
Динаміка здобуття та вдосконалення професійних компетентностей у волонтерів є досить високою завдяки насиченості та інтенсивності їхньої діяльності.