Стоматологічні захворювання поширені серед різних вікових груп. Але особливу увагу приділено дітям та підліткам, бо саме вони зумовлюють стоматологічне здоров’я населення [1].
Паління у світі набуло характеру епідемії. Близько 80% людей починають курити сигарети у віці до 18 років. Кожний другий підліток старше 15 років палить. Набувають популярності серед підлітків альтернативні види паління: електронні сигарети (e-сигарети, вейпи), кальян, пристрої для нагрівання тютюну, нюхальний та жувальний тютюн [3].
Огляд науково-методичної та медичної літератури засвідчив зростання інтересу багатьох науковців до проблеми токсичного складу тютюнового диму і шкідливої дії його компонентів на здоров’я молодої людини. У димі сигарет міститься близько 1900 компонентів, під впливом яких можлива токсична, мутагенна та канцерогенна дія на організм людини. Вплив шкідливих компонентів тютюну на стан ротової порожнини відбувається безпосередньо через слизову оболонку ротової порожнини. Дослідженнями встановлено, що паління негативно впливає на тканини ротової порожнини: виникають захворювання тканин пародонту та онкологічні новоутворення [3].
Мета дослідження науково-дослідного гуртка стоматології - вивчення впливу паління на виникнення захворювань тканин ротової порожнини, виявлення ураження слизової оболонки ротової порожнини у підлітків, що палять та визначення факторів ризику розвитку стоматологічних захворювань для розробки профілактичних заходів.
У дослідженні брали участь 100 здобувачів освіти відділення «Стоматологія ортопедична» Кам’янського фахового медичного коледжу.
Результати дослідження. Гуртківці провели анонімне анкетування. В анкеті були сформовані питання про власне відношення до тютюнопаління, самооцінку стану стоматологічного здоров’я, характер харчування, дотримання гігієни, своєчасне відвідування лікаря-стоматолога та інші.
Проводячи анкетування серед студентів коледжу, слід зауважити, що 68% з них палять (Рис.1), серед них 47% - викурюють до 10 сигарет за добу, 32% - викурюють більше 10 сигарет за добу і 21% - надають перевагу електронним сигаретам (Рис. 2).
Рис.1 Співвідношення кількості респондентів, які палять і не палять
Рис.2 Порівняльна характеристика курців за кількістю викурених сигарет
Під наглядом лікаря-стоматолога гуртківці за допомогою стоматологічних дзеркал, зондів та екскаваторів оцінили у всіх респондентів стан щелепно-лицьової ділянки, стан слизової оболонки рота, зубний ряд, наявність зубного каменю, рухливість зубів, оголення шийки зуба, чутливість зубів, інші патологічні прояви та отримали результати (Табл. 1).
Таблиця 1. Результати клінічного обстеження ротової порожнини (100 осіб)
Клінічне обстеження ротової порожнини у курців свідчить про залежність патологічних процесів від кількості викурених сигарет за добу (Табл. 2, Рис. 3).
Таблиця 2. Результати клінічного обстеження ротової порожнини у курців залежно від кількості викурених сигарет за добу
Рис. 3. Кількість випадків уражень тканин ротової порожнини у курців залежно від кількості викурених сигарет за добу
Рис. 4. Порівняльна характеристика кількості випадків уражень тканин ротової порожнини
Висновки. Результати досліджень свідчать, що у підлітків, які палять, спостерігаються патологічні процеси тканин ротової порожнини. Отримані знання про шкідливу дію паління допоможуть розробити профілактичні заходи, для попередження розвитку стоматологічних захворювань у молоді. Дієвими стануть заходи: впровадження у робочу програму з дисципліни «Стоматологічні захворювання та профілактична медицина» заняття за темою: «Вплив паління на розвиток стоматологічних захворювань»; проведення інформаційних годин спілкування зі студентами освітньо-професійних програм Лікувальна справа, Акушерська справа, Сестринська справа, Стоматологія ортопедична; пропагування здорового способу життя у школах міста для дітей молодших та старших класів, серед дорослого населення; проведення конкурсів плакатів, презентацій, буклетів, санбюлетней, флешмобів до Всесвітнього дня без тютюну, до прикладу, «Кидаю палити!», «Загаси цигарку!», «Кидай курити зараз!», «Ефективні заходи протидії курінню»; долучення батьків до акції на сторінці сайту коледжу «Педагогічна вітальня для батьків - «Нам потрібна Ваша підтримка».