Дослідження вітчизняних науковців вказують на високу поширеність патології тканин пародонта серед підлітків [1, 2, 3], свідчать про важливість проведення профілактичних заходів та використання лікувально-профілактичних засобів, зокрема зубних паст, як складової комплексної терапії запальних захворювань пародонту [4].
Попри велику кількість досліджень впливу паління на ротову порожнину, бракує даних стосовно ефективності сучасних лікувально-профілактичних зубних паст для попередження та лікування стоматологічних захворювань у підлітків, які палять. Особливості цих паст - містять лікувальні та профілактичні компоненти: мінерали для ремінералізації емалі, ферменти проти зубного нальоту, антибактеріальні речовини для профілактики карієсу і захворювань ясен, рослинні екстракти мають протизапальну та антисептичну дію тощо [3]. Тому вони ефективніші ніж звичайні гігієнічні зубні пасти.
Враховуючи шкідливий вплив паління на ротову порожнину, важливо з'ясувати, чи допомагають лікувально-профілактичні зубні пасти покращити стан порожнини рота у підлітків, які палять.
Мета дослідження: встановити, чи сприяє використання сучасних лікувально-профілактичних зубних паст покращенню стану порожнини рота у підлітків зі шкідливою звичкою паління.
Об'єкт дослідження - стан порожнини рота у підлітків зі шкідливою звичкою паління. Предмет дослідження - вплив сучасних лікувально-профілактичних зубних паст на основні показники, що характеризують стан порожнини рота (стан ясен, зубів, слизової оболонки, наявність галітозу тощо) у підлітків, які палять.
Матеріали і методи. Для досягнення мети дослідження було використано: огляд даних науково-методичної літератури стосовно впливу паління на тканини порожнини рота; клінічне обстеження стану ясен, зубів та слизової оболонки; порівняння ефективності сучасних лікувально-профілактичних зубних паст і гігієнічних зубних паст; анкетування для отримання суб’єктивної інформації від респондентів; статистична обробка результатів.
Дослідження проводилось на базі Кам’янського фахового медичного коледжу у відповідності до етичних норм та правил. Критерії включення в дослідження: 68 студентів віком 16-18 років зі стажем паління не менше 2-х років, що мали захворювання порожнини рота, зокрема карієс, гінгівіт, пародонтит.
Результати дослідження. При анкетуванні 75% підлітків (51 особа) вважають свої зуби здоровими. Проте результати клінічного обстеження порожнини рота довели протилежне. У переважної більшості респондентів було діагностовано стоматологічні захворювання: карієс (у 63% обстежених), гінгівіт (у 57%) та пародонтит (у 22%).
Підлітки були розділені на основну та контрольну групи. Спочатку було здійснено клінічний огляд ясен, зубів та слизової оболонки порожнини рота для оцінки стану стоматологічного здоров'я. Основна група (ОГ) протягом 3 місяців використовувала лікувально-профілактичні пасти, а контрольна група (КГ) - гігієнічні пасти.
Після закінчення дослідження знову оцінено стан тканин порожнини рота у підлітків, які палять, для порівняльного аналізу щодо ефективності паст. (табл. 1).
За результатами дослідження встановлено позитивний вплив досліджуваних лікувально-профілактичних зубних паст на зменшення проявів запалення, кровоточивості ясен; уповільнення формування зубного каменю; покращення стану тканин пародонту тощо.
При застосуванні лікувально-профілактичних зубних паст спостерігалося покращення стану ротової порожнини у підлітків на 17,8%. Для гігієнічних зубних паст цей показник склав 6,6%.
Гігієнічні зубні пасти мають слабкіший позитивний вплив на тканини порожнини рота порівняно з лікувально-профілактичними зубними пастами за такий самий проміжок часу використання (Рис. 1).
Висновки. Отримані результати свідчать, що підлітки недооцінюють стан власної порожнини рота, не достатньо обізнані щодо шкідливого впливу паління на здоров'я зубів та ясен. Це вказує на необхідність посилити санітарно-просвітницьку роботу з боку медичних працівників, аби зменшити ризики для загального здоров'я підлітків через проблеми з ротовою порожниною: погіршення стану зубів та ясен внаслідок шкідливих звичок; розвиток стоматологічних захворювань; збільшення витрат на лікування та відновлення зубів у майбутньому.
Завдяки дослідженню доведено перевагу використання лікувально-профілактичних зубних паст порівняно з гігієнічними зубними пастами. Для профілактики та лікування стоматологічних захворювань у підлітків зі шкідливою звичкою паління рекомендовано використовувати сучасні лікувально-профілактичні зубні пасти, які можна придбати в будь-якій аптеці. До прикладу, Рrotodent Expert, Lacalut Aktiv, Splаt Biocalcium Complex, Blend-a-med PRO-Expert Сlinical Formula, Parodontax, Сolgate Total Pro Захист ясен та інші. Крім того, підліткам рекомендовано чистити зуби два рази на день протягом двох хвилин та відвідувати стоматолога не рідше 2-3 разів на рік.