Нинішня екологічна ситуація та стан здоров’я населення України, можуть характеризуватися, як кризові. Зростаюче забруднення навколишнього середовища значно порушило екологічну рівновагу в системі людина-довкілля. Закономірним наслідком цього стало погіршення стану здоров’я населення, виникнення низького стоматологічного статусу, захворювання твердих тканин зубів, пародонту, слизової, як у дорослих, так і у дітей, оскільки організм людини зазнає дії таких хімічних і фізичних факторів, до яких у нього не вироблено адаптації в процесі еволюції. Медицина зіткнулась з новим для себе явищем – екологічно спровокованими хворобами у тому числі і стоматологічними [1].
Тому вивчення вибіркової дисципліни «Стоматологічні захворювання та профілактична медицина» є важливою частиною фахової підготовки медичних сестер – бакалаврів та надає майбутнім фахівцям уявлення про етіологію, основні клінічні ознаки стоматологічних захворювань, знайомить їх з принципами, заходами та методами профілактики, з основами організації стоматологічної допомоги та загальної гігієни [2] .
Від самого початку вивчення дисципліни студентів слід орієнтувати, що від того, наскільки швидко, ефективно і цілеспрямовано буде надано стоматологічну допомогу дорослому та дитячому населенню, зростає можливість уникнути серйозних ускладнень та зберегти людині жувальну та мовну функції.
Викладачами розроблені навчально методичні комплекси занять з дисципліни, які вміщують лекційні та практичні матеріали, завдання для самостійні роботи студентів, тести, ситуаційні задачі.
На теоретичних заняттях здобувачі вищої освіти знайомляться з організацією стоматологічної допомоги населенню України, вивчають основні положення гігієни загальної, особистої та ротової порожнини, основні клінічні ознаки стоматологічних захворювань, сучасні досягнення терапевтичної, хірургічної стоматології та стоматології дитячого віку, організацію диспансеризації та планової санації, профілактику основних стоматологічних захворювань [3].
На практичних заняттях бакалаври закріплюють теоретичний матеріал. Особлива увага приділяється важливим відмінностям основних стоматологічних захворювань твердих тканин зубів, пародонта та слизової оболонки порожнини рота; запальним процесам щелепно-лицевої ділянки; захворюванням, що виникають унаслідок користування ортопедичними конструкціями, передраковим захворюванням та пухлинам щелепно-лицевої ділянки. Важлива роль відводиться засобам й методам профілактики кожного з них.
Самостійна робота організована таким чином: перед початком самопідготовки здобувачам вищої освіти доцільно ознайомитися з метою практичного заняття і безпосередніми навичками, які вони повинні опанувати в процесі заняття. Потім перевірити засвоєння теоретичного матеріалу за допомогою тестових завдань. Провести аналіз виконаної роботи, вирішити контрольні завдання (тести, ситуаційні задачі) і підготувати незрозумілі питання для спільного їх вирішення з викладачем у ході практичного заняття.
В результаті вивчення дисципліни у медичних сестер бакалаврів формуються фахові компетентності, такі як:
- здатність проводити огляд порожнини рота;
- здатність проводити пальпацію слизової оболонки і перкусії зуба;
- здатність проводити температурну діагностику;
- здатність проводити поверхневе знеболення хімічним методом: аплікації розчином лідокаїну;
- здатність засвоїти техніку проведення інфільтраційної та провідникової анестезій;
- готовність надати невідкладну допомогу у разі непритомності, колапсу, анафілактичного шоку;
- здатність діагностувати некаріозні ураження твердих тканин зуба;
- здатність діагностувати карієс, пульпіт, періодонти;
- готовність надати долікарську допомогу при різних видах карієсу, пульпіті, періодонтиті, пародонтиті, періоститі, флегмоні, перикоронариті;
- здатність виписувати рецепти на лікарські засоби;
- здатність проводити санітарно-освітню роботу;
- здатність проводити оброблення порожнини рота хворого на стоматит;
- здатність використовувати стоматологічний інструментарій;
- здатність використовувати законодавчу та нормативно-технічну документацію;
- здатність проводити науково-дослідну роботу, обробку та аналіз отриманих результатів в області стоматології та впроваджувати їх в практичну діяльність.
Опанувавши дисципліну, бакалаври зможуть: володіти основними питаннями зі стоматології; знати діагностику, методи лікування основних стоматологічних захворювань; проводити профілактичні заходи для попередження виникнення стоматологічних захворювань серед різних груп населення; забезпечувати інфекційний контроль в закладах охорони здоров’я стоматологічного профілю; виконувати основні завдання медичної сестри бакалавра у стоматологічних кабінетах різного профілю; працювати у професійній команді терапевтичної стоматології, стоматології дитячого віку, хірургічної стоматології, ортопедичної стоматології та ортодонтії. Набуті знання та вміння майбутні фахівці зможуть застосовувати у своїй практичній діяльності, в роботі закладів охорони здоров’я стоматологічного спрямування, а саме: оформлювати та контролювати медичну звітну документацію; асистувати лікарю-стоматологу при наданні стоматологічної допомоги пацієнтам; проводити основні маніпуляції по догляду за пацієнтами; надавати невідкладну допомогу пацієнтам стоматологічного профілю; демонструвати техніку чищення зубів, рекомендувати методи та засоби гігієни ротової порожнини, правильний догляд за різними конструкціями незнімних і знімних протезів, ортодонтичних та щелепно-лицевих апаратів; аналізувати інформацію, приймати рішення та спілкуватися з пацієнтами, тощо.
Таким чином, вивчення медсестрами бакалаврами дисципліни «Стоматологічні захворювання та профілактична медицина» орієнтоване на розширення та поглиблення знань в області профілактичної стоматології. Отриманні знання допоможуть краще аналітично мислити, аналізувати та розв’язувати нестандартні стоматологічні проблеми пацієнта, приймати самостійно управлінські рішення. Такий підхід в організації навчального процесу дозволяє підняти на якісно новий рівень підготовку майбутніх фахівців.