У Кам'янському фаховому медичному коледжі більше 1000 юнаків та дівчат долають сходинки нелегкої медичної науки, щоб відбутись у професії і стати потрібними та щасливими у світі, що оточує нас. Тому важливо нам і мені, як керівнику, встигати за плином часу та його вимогами.
90 років для нас - це привід для глибоких роздумів, аналізу і планування. Зупинимось на нашій сутності: на шістьох відділеннях.
Зростаємо професійно. Відділення «Стоматологія ортопедична» відкрите у 1976 році, єдине в області готує зубних техніків. В цьому році будемо відзначати 45 років з дня його заснування.
Стоматологія поєднує в собі різні напрями - це наука, мистецтво та ремесло. Похвалитися білосніжними та рівними зубами може не кожен, але кожна людина мріє про ідеальну посмішку. Тому більшість з них звертаються за допомогою до стоматологів і зубних техніків. При цьому, якщо здоров’я зубів залежить від стоматолога, то краса посмішки більше залежить від зубного техніка. Зубний технік і лікар завжди працюють в тандемі. Це два співавтори одного процесу. Сучасна стоматологія швидко вдосконалюється, розвивається, завдяки впровадженню новітніх технологій. Саме тому в навчальні програми окрім основних дисциплін, таких як: «Техніка виготовлення знімних протезів», «Техніка виготовлення незнімних протезів» та «Техніка виготовлення бюгельних протезів» включені роздй «Сучасне протезування гнучкими знімними протезами», «Металокерамічні конструкції», "Прецизійне лиття», «Вдосконалені методи моделювання анатомічної форми зубів».
Основна частина навчального процесу - практичні заняття, на яких опановується майбутня професія. Наші зуботехнічні лабораторії - одні з кращих в Україні та обладнані за сучасними стандартами. Серед обладнання - якісно нові пристрої та апарати, які реально наближають навчання студентів до майбутньої практичної роботи, а саме:
- термопрес для виготовлення гнучких протезів «Дефлекс»;
- керамічна піч для виготовлення протезів з керамічним покриттям «Аверон»;
- пневмополімерізатор «Аверон»;
- піскоструминний апарат для обробки каркасу після лиття;
- тример для обробки моделей;
- вакуумний змішувач для гіпсу, формувальних та пакувальних мас;
- портативні мікромотори;
- електрошпателі тощо.
Для комфортного процесу всі лабораторії зуботехнічного корпусу забезпечені холодною та гарячою водою, оснащені вентиляцією та витяжними ковпаками. Кожен студент має індивідуальне робоче місце, де він виконує такі маніпуляції, як моделювання, виготовлення воскових базисів з оклюзійними валиками, постановку штучних зубів, моделювання каркасів бюгельних протезів.
Також на кожному робочому столі знаходиться шліфмотор, завдяки якому здобувач освіти може виконувати низку маніпуляцій: обробляти протези, пришліфовувати штучні зуби, проводити опилювання. За робочим столом зубний технік проводить біпьшість свого часу, тому робоче місце студента відповідає стандартам навчання, вимогам техніки безпеки.
Але є етапи роботи, для виконання яких необхідне використання спеціального обладнання:
- в місці, де здобувані освіти виконують паяння частин протезів, встановлено паяльний апарат, підведено вентиляцію та вбудовано витяжні шафи;
- кожна робота, яку виготовляє зубний технік має бути ідеально відшліфована та відполірована, тому в лабораторіях є пристрої для виконання цього етапу роботи;
- в кожній лабораторії є гіпсувальні столи, вони для зручності вкриті нержавіючою сталлю;
- також кожна лабораторія має електроплити для здійснення процесу полімеризації пластмас.
Нащі викладачі - колектив однодумців, що спрямовує свої зусилля на високу професійну підготовку сучасних спеціалістів. Вони не зупиняються на досягнутому, постійно підвищують рівень та якість викладання, а допомагають нам і цьому наші колеги - зубні техніки та лікарі, фахівці-практики, в минулому - випускники нашого коледжу, які стали завідувачами зуботехнічних лабораторій, директорами спеціалізованих стоматологічних клінік. Вони і сьогодні разом з нами.
Результативною і постійною є співпраця викладачів відділення з практичними базами стоматології м. Кам’янське та області. Проводяться екскурсії до провідних стоматологічних центрів "Medical Dental Group".
Плідною є співпраця з лабораторіями обласні стоматологічної поліклініки та з кафедрою стоматології Дніпропетровського державного медичного університету.
Викладачі вдосконалюють свою професійну майстерність. Так, у Німеччині на Міжнародному симпозіумі викладачів зуботехнічних дисциплін відвідала майстер-клас С.В.Чернова. Навчання в Києві щодо використання обладнання з виготовлення термопластичних протезів успішно опанували Ю.А. Томаш та І.І. Гальченко.
Викладачі Власенко Н.А. та Чернова С.В. проходили стажування на базі зуботехнічної лабораторії (директор Нестеренко О.В.), де пройшли базовий курс «Пресування кераміки Е.max на цирконієвому каркасі». Зростання рівня професійної майстерності педагогів сприяє конкурентоспроможності освітнього закладу, підвищенню якості освіти.
Багато випускників закладу стали діячами освіти і науки, керівниками закладів охорони здоров'я, структурних підрозділів, завідувачами кафедр тощо. До прикладу:
Олександр Нестеренко - голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація зубних техніків України»
Євгеній Нєженцев - засновник стоматологічної практики Нєженцева, лікар-стоматолог ортопед, хірург. Голова Дніпропетровського відділення Асоціації імплантологів України
Дмитро Костіря - лікар-стоматолог, ортопед. Спеціаліст в области естетичної та функціональної стоматології. Співзасновник SDA (Studio of Dental Architecture).
Експерт з цифрових технологій у стоматології Степан Швачка - головний технік лабораторії Astra Dent Laboratory.
Висококваліфікованими майстрами на своїх робочих місцях стали наші випускники: Семенець Олександр - лікар-стоматолог хірург, Піхтін Андрій, Куцяк Петро, Кожинов Влад, Пошивайло Володимир, подружжя Акімових, династія Томенко.
Наш випускник Олександр Каяліді здобув деклараційний патент міжнародного зразка на модель «Замковий фіксатор знімного зубного протеза».
Доброю традицією нашого відділення стало проведення творчих конкурсів «Кращий за фахом». Переможець має змогу взяти участь у всеукраїнському конкурсі. Так, наші студенти багаторазово брали участь в цих конкурсах. В різні роки переможцями Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності серед студентів зубних техніків стали студенти коледжу: Марина Чубун (знімне протезування), Наталія Халецька (знімне протезування), Михайло Чернов (незнімне протезування), Ганна Гребінник (незнімне протезування).
Дипломанти всеукраїнських конкурсів: Апіна Перерва, Степан Швачка, Сергій Вальчук.
У цьому році у відділенні «Стоматологія ортопедична» відбувся традиційний конкурс фахової майстерності «Кращий зубний технік» (в номінації «Незнімне протезування»). Підготовкою та проведенням заходу займалася викладач відділення Гнілицька Г.В. Учасники конкурсу мали змогу проявити свої практичні знання та вміння при виготовленні суцільнолитої коронки.
Викладачами коледжу підготовлено та проведено обласну науково-практичну конференцію з ортопедичної стоматології «Тотальне протезування від А до Я. Погляд лікаря та зубного техніка», яка відбулася на базі коледжу за участю провідних українських лікарів, зубних техніків і науковців та викликала широку зацікавленість серед медичних та наукових працівників міста, області.
Студенти з великим захопленням сприймають майстер-класи щодо виготовлення керамічних коронок через етапи моделювання та нанесення керамічної маси. Їх проводить наш випускник Чепурко О. А. - старший зубний технік КНП КМР «МСП» м. Кам’янське, який володіє сучасними технологіями 3D-моделювання. Власні напрацювання 3D-моделювання зубів, CAD/CAM-технології демонстрував під час одного з майстер-класів зубний технік Руслан Савченко. Такі зустрічі підвищують професійну мотивацію студентів.
На Міжнародному медичному конгресі студентів та молодих вчених за участю 15 країн у м. Тернопіль брав участь студент нашого відділення Олег Токарський, який отримав диплом наймолодшого учасника конгресу.
«Місто професій» - під таким гаслом студенти та викладачі відділення беруть участь у і пуляризації професії через тісне спілкування та демонстрацію професійних навичок, результатів свого навчання з різновіковою аудиторією.
За останні роки розвиток стоматолотчі техніки, матеріалів та методів протезування зубів відбувається дуже стрімко: з’являються сучасні матеріали, технічні засоби та новітній струментарій. Все це робить професію зубного техніка дуже актуальною, затребуваною на ринку праці, високооплачуваною, а головне, цікавою для самого спеціаліста.
«Лікувальна справа» - спеціальність, яка потребує блискавичної реакції, глибоких знань, злагодженої командної роботи, тому наші кабінети хірургії наповнені змістом: блискучим, холодним, жорстко-раціональним і логічним. Тут все виховує оперативну швидкість під час зупинки кровотечі, відновлення дихання тощо. Це можливе завдяки потужному обладнанню: муляжи, фантоми, набори хірургічних інструментів, апарати штучного дихання.
Для покращення, якості підготовки випускників ми проводимо тренінги в "реальному часі", коли студенти II, III, IV курсів під керівництвом досвідчених тренерів-практиків, у складі лікаря та фельдшера, відпрацьовують алгоритми за невідкладних станів; набувають необхідних професійних навичок.
Викладачі та здобувачі освіти Кам’янського фахового медичного коледжу були присутні на XI відкритому чемпіонаті бригад екстреної медичної допомоги, який відбувся 15-16 вересня
У чемпіонаті брали участь кращі бригаді шести станцій Дніпропетровського центру ЕМД, бригади Дніпровського медичного університету та Дніпровського медичного коледжу, бригади-лідери з екстреної допомоги Донецької, Запорізької, Кіровоградської, Луганської, Полтавської, Харківської, Херсонської областей.
Усі завдання максимально наближені до реальності з імітацією екстрених та надзвичайних ситуацій, що є найбільш типовими у повсякденному житті.
Здобувані освіти були вражені професіоналізмом учасників змагань, злагодженою командною роботою і виявили бажання показати свої вміння в наступному чемпіонаті.
У коледжі уже сформовані бригади студентів для занять з тренерами екстреної медичної допомоги. Такі тренування протягом року спрямовані на набуття життєво важливих професійних компетентностей. Це є важливою складовою хірургії, тому що наші випускники успішно працюють у реанімаційних відділеннях міста та області, на «швидких», бо опановують хірургію комплексно, розвиваючи особистісні якості: саморегуляцію, самовдосконалення, чітку систему особистого жяття. Нічого зайвого.
«Акушерська справа». Кабінети мають все необхідне для успішного оволодіння знаннями в навичками. Відчуття справжності процесу неімовірне, тому що фантоми, муляжі, макети дуже наочно відтворюють перебіг пологів, нормальних та патологічних; забезпечують необхідні навички по догляду за новонародженими та породіллею.
Започатковано соціальні проекти: «Відповідальне батьківство», «Репродуктивне здоров’я - це майбутнє незалежної України». Проведено: тестування і опитування студентської молоді Дніпропетровської області. За результатами проведеної роботи складені дієві рекомендації щодо підвищення сексуальної грамотності, готовності стати батьками. Схвальний відгук отримала конференція «Відповідальне батьківство». Зв’язки з громадськістю набувають все більшої значущості.
Започатковано проект «Живе слово», в якому чільне місце посідає співпраця з центральною бібліотекою імені Т.Г.Шевченка, зустрічі з відомими митцями слова, а також презентації мініроликів, фрагментів занять з клінічних та гуманітарних дисциплін, в яких звучить довершена українська мова.
Ми долучились до соціального проекту #РАК_ БОЯТИСЬ_НЕ_МОЖНА. Ініціатором презентації літературного альманаху #РАК_БОЯТИСЬ_НЕ_ МОЖНА стала центральна міська бібліотека ім. Шевченка за участі письменниці, члена Національної спілки письменників України, видавчині Марії Дружко, заслуженої артистки України Марини Юрченко та акторів Кам'янського академічного музично-драматичного театру ім. Лесі Українки.
На життєвих прикладах студенти набувають навичок високої комунікативної культури - тому що слово медика має цілющий сенс. Це широка соціокультурна, багатогранна платформа. Що більше наших студентів - глядачі театру, то міцніше їх емоційне здоров’я і швидше формується емоційний інтелект.
Фундаментальною в коледжі є Сестринська справа, тому їй особлива увага. Враховуючи різні вікові категорії, формуються виховні заходи. Їх мета: обрати найболючіші підліткові проблеми, врахувати віковий ідеальний шторм і попередити можливі ризики та трагедії. До прикладу, найбільш вдалим виявились показові тренінгові заняття: «Життя поставлене на паузу. Інтермецо. Парадокси підліткового віку», «Краса не потребує жертв», «Викрадачі розуму». Це той випадок, коли смартфонне покоління Z прозріває від здавалось би простих, звичайних речей. Повертаємо штурвал невігластва молоді в русло здорового способу життя, адекватності реакцій в соціумі, а головне - в особистому житті.
Фахова підготовка майбутніх медичних сестер передує всім соціальним проектам, тому що вона - наша основна ціль. Для цього маємо найсучасніше обладнання, професіоналів викладачів, головна риса яких - зацікавленість та співпраця з молоддю. Постійні зв’язки із закладами охорони здоров’я, проведення Днів науки, професійних конкурсів на звання «Кращий за фахом», зустрічі з випускниками.
Наступний етап нашого зростання - це розвиток і збагачення освітнього простору на бакалавраті. На наш погляд, новизна полягає в наступному:
- зростання професійної самостійності;
- високі компетентності в просвітницькій роботі з населенням;
- бажання постійно оновлювати свої знання, розвиватись;
- працювати на розбудову медицини у власній державі.
Започатковано новий соціальний проект «Живе слово в поколіннях», що є відлунням пам’яті, єдністю поколінь, створює новий формат стосунків, спілкування. Це чисте джерело та стрижень виховання у студентської молоді загальнолюдських softskills, що робить їх громадянами світу і в той же час фаховими, самодостатніми, патріотичними особистостями незалежної України.
Незрадлива пам’ять багатьох поколінь, неперевершена сила історичної мудрості в сукупності з сучасними знаннями, інноваційними відкриттями дійсно гарантує молоді життя під захистом любові і знань.